Arama sonuçları

SUNY ile ABD üniversitesinden de diploma alın

SUNY ile ABD üniversitesinden de diploma alın

Uluslararası Ortak Lisans Programları (UOLP) kapsamında öğrencilerin eğitimleri dönüşümlü olarak Türkiye ve ABD’deki üniversitelerde tamamlıyor. Eğitimin yarısı bir Türk üniversitesinde yarısı da ABD’deki üniversitede geçiyor ve çift diploma veriliyor. ABD’de New York Eyalet Üniversitesi’ne (SUNY) bağlı üniversiteler bu program içinde yer alıyor. Bu üniversitelerden biri Türkiye’deki üniversitelerle anlaşma yaptığında SUNY programı açabiliyorlar. Programın sonunda öğrenciler hem Türk hem de Amerikan üniversitesinden yıllık lisans diploması almaya hak kazanıyor.

İşte bu programla ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

SUNY PROGRAMINA NASIL BAޞVURABİLİRİM ?

Öncelikle ÖSYM’nin düzenlediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmeniz gerekiyor. Sınav sonucunda açıklanan yerleştirme puanlarınızla ÖSYM Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan ve üniversitelerin kendi kontenjanları arasında gösterilen SUNY programlarından birini tercih edebilirsiniz.

BU PROGRAMLAR İÇİN DE PUAN ޞARTI VAR MI?

Evet var. LYS ya da YGS puanlarınızı kullanarak tercih yapmalısınız. Belirli bir puanı tutturmanız gerekiyor. Bir yıl önceki programların taban puanları size bu konuda fikir verecektir.

YABANCI DİL ޞARTI VAR MI ?

Evet. SUNY programlarına başlayabilmek için belli bir İngilizce seviyesi şartı aranır.

HANGİ SINAVLARA GİRMEM GEREKİYOR?

YGS ve LYS sınavlarının yanı sıra İngilizce yeterliliğinizi ispatlamak için IELTS veya TOEFL sınavlarına da katılmanız gerekiyor.

YETERLİ TOEFL/IELTS SKORU ALAMAZSAM NE OLUR ?

Dil yeterliliği sınavlarında üniversitenin talep ettiği puanı alamazsanız  kayıtlı olduğunuz Türk üniversitelerinde hazırlık eğitimi alırsınız.

HAZIRLIОI GEÇMEK İÇİN BELLİ BİR SÜRE VAR MI?

Evet var. Hazırlığı geçmek için öğrencilere en fazla 2 sene süre verilir.

PROGRAMI KAZANIRSAM VİZE BAޞVURUNDA BULUNMAM GEREKİYOR MU?

Evet, SUNY kapsamında ABD’de eğitim alacak her öğrenci F-1 vizesine başvurmak zorunda. .

BAޞARILI OLMA ޞARTI VAR MI?

İlk yıl Türkiye’deki üniversitenizde okuduktan sonra ikinci yıl ABD’de anlaşmalı üniversiteye gideceksiniz. Ancak bunun için Türkiye’de kayıtlı olduğunuz üniversitede belli bir başarı göstermeniz gerekiyor. Programa devam edebilmek için üniversitelerin belirlediği not ortalamasını tutturmak zorundasınız. İstenen başarı oranları bölümlere göre değişebiliyor.

SUNY PROGRAMI ÜCRETLER NEDİR?

SUNY programını tercih ederseniz hem Türk üniversitesine hem de ABD üniversitesine ücret ödemeniz gerekiyor. Türk üniversiteleri için yaklaşık 10 bin TL, ABD üniversiteleri için de yıllık ortalama 15-20 bin ABD doları ücret ödersiniz. Ancak ücretler üniversiteden üniversiteye ve programdan programa değişiklik gösteriyor. Bu programları tercih etmeden kılavuzdan ödeyeceğiniz miktarı kontrol etmelisiniz.

DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE SUNY’E KATILIRSAM DA ÜCRET ÖDER MİYİM?

Evet ödersiniz. Hem devlet üniversitesine hem de ABD üniversitesine. Ayrıca ABD’de kalacağınız süre içinde konaklama ve yaşam giderlerini ödemekle yükümlü olduğunuzu da unutmayın. Bu ücret de ortalama akademik yıl başına  yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçlar dikkate alındığında 15 bin ile 20 bin ABD doları arasında değişir. Ayrıca sağlık sigortası ve gittiğiniz ilk yıl katılacağınız oryantasyon programı için de ücret ödemeniz gerekiyor.

BURS OLANAKLARI VAR MI?

YGS ve LYS sonuçları doğrultusunda üniversiteler tarafından kısmi veya tam burslar verilebilir. Ayrıca eğitim süresince gösterilen başarıdan ötürü öğrencilere başarı bursu da verilebilir.

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE SUNY PROGRAMI VAR ?

Anadolu Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege, Hacettepe, Işık Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İzmir Ekonomi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu.  

SUNY EОİTİM PROGRAMI NASIL YÜRÜTÜLÜR ?

Öğrenciler 1. ve 3. senelerini Türkiye’deki , 2. ve 4. senelerini de ABD’de okuyorlar.

OPTICAL PRACTICAL TRAINING NEDİR ?

Optical Practical Training (OPT), eğitimlerinin son senesini ABD’de tamamlayan ve F-1 vize statüsündeki öğrencilere verilen, ABD’de 12 ay boyunca çalışma hakkıdır. Çalıştığınız alanın mezun olduğunuz iş alanıyla ilgili olması gerekir.

SUNY İLE OPT HAKKIM OLUYOR MU ?

Üniversite eğitiminizin son senesini ABD’de tamamladığınız takdirde evet.

SUNY PROGRAMLARI ARASINDA YATAY GEÇİŞž YAPABİLİR MİYİM ?

YÖK’ün belirlediği koşul ve kontenjanlar doğrultusunda yapabilirsiniz.

ABD’DE EОİTİM ALIRKEN NEREDE KONAKLAYACAОIM ?

Kampus içi ve kampus dışı konaklama seçenekleri mevcut. Ancak kampus içinde kalmayı düşünüyorsanız başvurunuzu erken bir tarihte yapmalısınız.

Fotoğraf: Bilkent Üniversitesi

22-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin