Arama sonuçları

Suriyeli öğrenciler için 4 bin 200 öğretmen alınacak

Suriyeli öğrenciler için 4 bin 200 öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'deki Suriyeli öğrencilerin Türkçeyi daha iyi öğrenebilmesi için Türkçe öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği ile sınıf öğretmenliği branşlarından 4 bin 200 öğretmeni geçici süreyle istihdam etmeye hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği arasında imzalanan "Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu" projesi kapsamında Geçici Eğitim Merkezlerinde (GEM) ve Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu MEB'e bağlı okullarda çalışmak üzere birinci etapta 4 bin 200 öğretmeni bir yıllığına istihdam edecek.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, AB'nin, Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu için proje kapsamında 300 milyon avroluk destek vereceğini söyledi. Altunel, geçici görevlendirilecek öğretmenlerin ücretlerinin Suriyeli öğrencilerin Türk Eğitim sistemine entegrasyonu kapsamında karşılanacağını ifade etti. İşte Altunel’in açıklamaları:

YABANCI ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 99’U SURİYELİ: Suriyeli öğrencileri Türk eğitim sistemine kademeli dahil ettik. Türkiye'de eğitimini sürdüren 151 bin yabancı öğrencinin yüzde 99’u Suriyeli. Suriyeli öğrenciler için kurulan Geçici Eğitim Merkezilerinde 327 bin yabancı öğrenci eğitim alıyor. GEM'ler, Suriyelilerin yaşadıkları şehirlerde okullaşma sorunu yaşamalarından dolayı oluşturduğumuz alanlardır. Alacağımız 4 bin 200 öğretmenimiz GEM'lerde ve Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü Bakanlığımıza bağlı okullarda çalışacaklar.

300 MİLYON AVROLUK DESTEK: Projenin uygulanma sürecine geçen hafta başlandı ve toplam 300 milyon avroluk finans desteğinin 90 milyon avrosunu aldık. AB projesi kapsamında verilecek 3 bin avroyu Suriyeli çocukların eğitimi için en iyi şekilde kullanacağız. Suriyelilere Türkçe öğretimi için 500 Türk dili ve edebiyatı, 700 Türkçe öğretmenliği ve 3 bin sınıf öğretmenliği branşlarından mezun öğretmenleri geçici olarak istihdam edeceğiz. Öğretmenlerimizi bir yıllığına alacağız. Çalışacakları süre zarfında yaklaşık 3 bin TL’nin üstünde maaş alacaklar.

KPSS VE SÖZLÜ MÜLAKAT: Öğretmen adayları, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanlarıyla başvuru yapacaklar ve sözlü mülakata katılabilmek için branşlara ayrılan kadro sayısının iki katı aday içinde olmaları gerekiyor. Bir yıllığına çalışacak öğretmenlerin görevi ihtiyaç dahilinde ve AB’nin proje desteği devam ettiği sürece uzatılabilecek.

AĞIRLIKLI 23 ŞEHİRDE: Suriyeli vatandaşlar 23 şehirde yoğun olarak yaşıyor ve öğretmenlerin yüzde 80'i buralarda istihdam edilecek. En yoğun yaşadıkları iller, Hatay, Gaziantep, Urfa, Kilis ve İstanbul. Dolayısıyla bu alınacak öğretmenlerin yüzde 80'i bu illerde istihdam edilecek, kalan yüzde 20’lik kısmı ise Bursa, Ankara, Kahramanmaraş başta olmak üzere diğer illerde istihdam edilecek.

ŞARTLI NAKİT DESTEĞİ: Gelir düzeyi düşük ailelere şartlı nakit desteği yardımının Suriyeli çocuklara da yapılmasını planlıyoruz. Ülkemizde eğitim çağında 833 bin Suriyeli çocuk bulunuyor. Maalesef bunların 475 binini okullaştırabilmiş vaziyetteyiz. Okuyamayan öğrencilerin bir kısmı ailelerinin geçimlerini temin etmek için çalışmak durumunda kalıyor. Şartlı nakit desteği ile 20 bine yakın Suriyeli çocuğun ailelerine yük olmalarını engellemiş olacağız. Hem de onlara katkı sunmuş olacağız.

BAŞVURULAR 8-10 KASIM’DA: Müracaat etmek isteyen adaylar, 8-10 Kasım tarihlerinde 81 ilde elektronik ortamda başvuru yapacaklar ve il milli eğitim müdürlüklerine başvurularını onaylatacak. Öğretmen adayları, müracaat için gerekli belgeler ve diğer şartları, ilgili genel müdürlüğün "hbogm.meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek. Mülakat günü ve yeri aynı siteden duyurulacak.

Bu blog AA abonesidir.

04-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş