Arama sonuçları

Suriyelilere çıraklık ve ustalık eğitimi

Suriyelilere çıraklık ve ustalık eğitimi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere çıraklık ve ustalık eğitimi verilmesinin planlandığını bildirdi.

Erdem, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Sığınmacıların temel insani ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim ve mesleki anlamda da kendilerini geliştirebilmesi için çaba gösterdiklerini ifade eden Erdem, kamplarda verilen kursların ilerleyen dönemde daha da geliştirileceğini belirtti.

Kısa süre içerisinde sığınmacılara çıraklık ve ustalık eğitimi vereceklerini vurgulayan Erdem, şöyle konuştu:

"Mesleki ve teknik eğitime dair bir kanun üzerinde çalışma yapılıyor. Suriyelilerin çıraklık ve ustalık eğitimi almasıyla ilgili mesleki bir çalışma yürütülerek eğitim verilecek. Bu potansiyelde olan Suriyeliler illerdeki kontrol ve müracaatlarla tespit edilecek. Sığınmacılardan, bilmedikleri için müracaat gelmeyebilir ama bizim arkadaşlarımız yönlendirecek, bu kişileri çalıştıranlar teşvik edilerek. Devlet asgari ücretin 3'te biri oranında bu eğitimi alacaklara rakam ödeyecek. Çıraklık eğitim alacak çocuklara staj döneminde sigorta yapılacak. Çıraklıkta lise çağlarında olanlar için başlayacak ondan sonraki yaştakilere ise ustalık eğitimi devam edecek."

Bu blog AA abonesidir.

01-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş