Arama sonuçları

‘Süt’ sırrı: Başarıyı artırır, bağışıklığı güçlendirir

‘Süt’ sırrı: Başarıyı artırır, bağışıklığı güçlendirir

‘Süt’ sırrı: Başarıyı artırır, bağışıklığı güçlendirir. Sütün yararları saymakla bitmez. Özellikle çocuklarda  beyin ve kemik gelişimini sağlar, okul başarısını artırır. Tüm bu faydalarına rağmen, Türk halkı neredeyse Avrupa ülkelerinin dörtte biri kadar süt içiyor ve ayda yalnızca 5 bardak süt tüketiyor.  

‘SÜT’ SIRRI: NASIL FAYDASI VAR?

Sütün, çocukların yanı sıra kalsiyum kaynağı olarak yaşlılıkta da beslenmenin önemli bir parçası haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Acıbadem Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, özellikle çocukların yüksek kalitede gerçek protein içeren sütü, her gün tüketmesi gerektiğini kaydetti.

Baş, sütün aynı zamanda fosfor, magnezyum, çinko ve selenyum gibi diğer birçok minerali de içinde barındırdığını ifade etti. 

Baş, sütün  10 önemli  faydasını şöyle sıraladı: 

SON DERECE ÖNEMLİ BİR PROTEİN KAYNAĞIDIR: Beslenme düzenimizde önemli protein kaynağı süttür. 1 litre süt 32 gram protein içerir. Bu nedenle sütte bulunan proteinler, hücre ve dokuların oluşmasında, saç ve tırnakların gelişmesinde önemli rol oynar, büyüme ve gelişmeye büyük ölçüde katkı sağlar, kasların sağlıklı gelişmesine ve çalışmasına yardımcı olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR: Özellikle mevsim değişimi sonucu bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla sıkça görülen solunum yolu enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığı gibi pek çok rahatsızlığa karşı süt, içerdiği 40’tan fazla besin öğesiyle doğal bir koruyucudur.

KEMİK GELİŞİMİNİ SAĞLAR: Süt kemiklerin güçlenmesi ve kemik sağlığının korunması için gerekli olan kalsiyum deposudur. 

KALP HASTALIKLARINDAN KORUR: Süt ve süt ürünleri kan yağlarının ve kan basıncının düşürülmesinde etkili olan protein, kalsiyum, fosfor gibi pek çok besin öğesine sahiptir. Günlük düzenli kullanıldığında koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve  hipertansiyonu dengeleyici rol oynar.

DİŞLERİ KORUR: Yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor içeren süt, asitli ve şekerli yiyeceklerin yarattığı mikroorganizmalarla savaşarak dişlerimizde oluşabilecek çürükleri engeller.

OKULDAKİ BAŞARIYI ARTIRIR: Süt içerdiği B12 vitamini ile sinir sistemi ve sinirler arası iletimini olumlu yönde etkiler ve çocuklarımızın algı ve öğrenme kapasitelerini arttırır. Yine sütte bulunan çinko ve tirozin bilişsel gelişim, dikkat, aktivite, davranış ve motor gelişimini olumlu yönde etkiler.

KİLO ALIMINI ÖNLER: Glisemik indeksi yüksek besinlerden olan süt, günde 2 bardak tüketildiğinde tokluk hissini artırarak fazla kilo almayı engeller

ENERJİ VERİR: Yeterli ve dengeli beslenebilmek için besin gruplarına ihtiyacımız vardır. Bunlar süt ve türevleri, et, peynir, yumurta, ekmek, sebze ve meyvelerdir. Bu besin grupları içinde yalnızca süt enerji oluşumunda etkili olan karbonhidrat, protein ve yağı bir arada içerir.

GEBELİKTE MİNERAL KAYBINI ÖNLER: Gebelik boyunca annelerin vücudunda azalan mineraller, günde 2 bardak süt ile karşılanabilir.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR: Sütte bulunan vitamin ve mineraller, akne ve cilt inflamasyonu riskini azaltarak cilt sağlığını korur.

Şule Yılmaz

pervinkaplanblog@gmail.com

info@gmail.com

 

21-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş