Arama sonuçları

Takıldığınız soruları ‘turlayarak’ çözün

Takıldığınız soruları ‘turlayarak’ çözün

Takıldığınız soruları ‘turlayarak’ çözün. 1 milyon öğrenci sınavla öğrenci alacak liseler için yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için artık gün sayıyor. Sınavla ilgili taktiklerini de oluşturan öğrenciler için eğitimciler de tüyolar veriyor. Bunlardan biri de çözülemeyen sorularda “turlama tekniğini” kullanmak.

TAKILDIĞINIZ SORULARI ‘TURLAYARAK’ ÇÖZÜN

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS’de öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de sınavda çözmekte zorlandıkları sorularda nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiği yolunda oluyor. Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’a göre bu tür sorularda öğrenciler turlama tekniğini kullanmalı. Takıldığınız soruları ‘turlayarak’ çözün diyen Kaplan’ın yazısı şöyle:

BİR SORU İÇİN SÜRE 1.5 DAKİKA

TEOG’da soru başına öğrencilere 2 dakika verilirken, LGS’de süre 1.5 dakika olacak. Öğrencilerin en büyük kaygısını ise "zaman" oluşturuyor. Ancak zaman sorununa takılmadan, soruları çözmeye ve bazı sorulardan da süre artırmaya çalışabilirsiniz.

Peki sınavda takıldığınız, uğraştığınız halde çözemediğiniz sorularda ne yapmalısınız? Eğitimcilerin bu tür sorular için önerdiği “taktiklerin” başında turlama tekniği geliyor. Bu teknik “soru ile inatlaşmamak” olarak da adlandırılıyor. Bir testteki çok kolay, kolay ve normal soruları 1.turda çözerek diğerlerini 2.tura bırakmaya turlama tekniği deniyor.

Sınavda her soru için 1.5 dakikanız var. Baktınız soruyu çözmekte zorluk çekiyorsunuz. Soruyla inatlaşmayın. Belki heyecandan anlayamadınız soruyu.  Daha sonra baktığınızda çözebileceksiniz. Bu yüzden 1 dakika uğraştınız ama hala çözemiyorsunuz, geçin.

 

SORUNUN YANINA İŞARET KOYUN

Çözemediğiniz soruların yanına bir işaret koyun. İkinci turda geçtiğiniz bu sorulara bakın. Bir de unutmayın sınav sorularını çözmeye alıştığınız tarzda başlayın. Deneme sınavlarında önce hangi testten başlıyorsanız sınavda da bu sırayı bozmayın. Son dakika sınav taktiğinde yapılan değişiklikler doğru olmaz. Alıştığınız tarzda sınavda da soru çözmek başarılı artıracak.

 

30-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin