Arama sonuçları

Tarih verildi: 2023 yılına kadar kadın üniversiteleri kurulacak

Tarih verildi: 2023 yılına kadar kadın üniversiteleri kurulacak

Tarih verildi: 2023 yılına kadar kadın üniversiteleri kurulacak. Kadın üniversitelerinin kurulması On Birinci Kalkınma Planı’na girdi. 2023 yılına kadar Türkiye’de sadece kadınların gidebileceği kadın üniversiteleri kurulacak.

 

Kadın üniversitelerinin kurulması kalkınma planına girdi. TBMM'ye sunulan ve  2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı çerçevesinde eğitimle ilgili hedefler de yer alıyor. Bunlardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son bir hafta içinde ikinci kez gündeme getirilen Türkiye’de de “kadın üniversitelerinin” kurulması.

 

TARİH VERİLDİ: 2023 YILINA KADAR KADIN ÜNİVERSİTELERİ KURULACAK

İşte kadın üniversitelerinin 2023 yılına kadar kurulması TBMM’ye sunulan On Birinci Kalkınma Planı’nda yer aldı.

Geçtiğimiz haziran ayında G20 Liderler Zirvesi için gittiği Japonya’da Mukogawa Kadın Üniversitesi'nden Fahri Doktora Unvanı aldığı törende ilk kez kadın üniversitelerinin Türkiye’de de kurulmasını gündeme getiren Erdoğan, Türkiye’ye döndükten sonra da bunu dile getirdi.  Geçtiğimiz hafta Türkiye Bursluları mezuniyet töreninde konuşan Erdoğan, Japonya’daki 800 üniversitenin 80’inin kadın üniversitesi olduğunu söyleyerek, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a seslenerek, “YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da buna göre yap. Türkiye de benzer bir adımı atmalı” dedi.

SADECE KADINLARIN KABUL EDİLECEĞİ ÜNİVERSİTELER

 

İşte bu konuşmanın üzerinden birkaç gün geçtikten sonra Meclis’e sunulan 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda eğitim hedefleri arasında kadın üniversiteleri de yer aldı. Planda şöyle denildi:

“Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır.”

08-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş