Arama sonuçları

Tarihi binadan sonra Atatürk Orman Çiftliği hibesi

Tarihi binadan sonra Atatürk Orman Çiftliği hibesi

Tarihi binadan sonra Atatürk Orman Çiftliği hibesi. TCDD’nin ardından Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) kapsamındaki Maliye hazinesi arazisinden de 555 bin metrekarelik alanın, Medipol Üniversitesi’nin kurucu vakfı TEBA Vakfı’na verildiği ortaya çıktı.

Dün, Ankara Tren Garı kampusu içerisinde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Misafirhanesi olarak kullanılan tarihi binanın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıkmıştı. 1928 yılı yapımı tarihi bina ile içerisinde Atatürk'e ait eserlerin de bulunduğu müze, kreş, lojmanların bulunduğu alan da üniversiteye verilmişti.

TARİHİ BİNADAN SONRA ATATÜRK ORMAN ÇİTFLİĞİ HİBESİ

Bugün ise Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) kapsamındaki Maliye hazinesi arazisinden de 555 bin metrekarelik alanın daha Medipol Üniversitesi’nin kurucu vakfı TEBA Vakfı’na verildiği ortaya çıktı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan tam bir talan yaşandığını söyledi. Diken’de yer alan habere göre Candan şöyle dedi: “Ankara Gar yerleşkesini parçalayarak, Medipol Hastanesi’ne veriyorlar. Aynı şekilde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen Bilkent Şehir Hastanesi’ne 3 kilometre mesafedeki AÇO arazisinden 555 bin metrekare yine Sağlık Bakanı’nın kurucusu olduğu üniversitenin vakıfına veriliyor. Sürekli bir talan var. Önce alan stadyum yapılmak istendi. Sonra arazi kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Dava açtık. Sonra kentsel dönüşümden vazgeçildi. Birinci derecede SİT alanı iken, derecesini değiştirip, sürdürülebilir kontrollü kullanım alanı yaptılar. 2018 sonunda da plan değişikliği yapıp bir özel üniversitenin alanı haline getirdiler.

 

28-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş