Arama sonuçları

Tarihi okulda tadilat öğrencileri kaçırdı

Tarihi okulda tadilat öğrencileri kaçırdı

İstanbul’un en köklü ve yüksek puanlı okullarından Nişantaşı Anadolu Lisesi'nin restorasyonu yılan hikayesine döndü. Öğrenciler ise önce ilkokula sonra da imam hatip lisesinde "geçici" olarak okuyor. Bu durum 63 öğrencinin okuldan ayrılmasına neden oldu. Bu yıl 70 yerine liseden yalnızca 7 öğrenci mezun olacak. 
2.sınıf tarihi eser özelliği taşıyan okulun restorasyonu 2014 Mayıs'ta başladı. İhale, GYO inşaat tarafından yüklenildi. 31 Ağustos 2015'te bina teslim edilecekti. Ancak yüklenici firma dış cephesini yaptığı binanın içinde deprem güçlendirme sıva ve boya işlemlerini bitiremedi. Yüzde 75'inin tamamlandığı söylenen restorasyonun kalan kısmı aylardır tamamlanmıyor.
OTOPARK OLARAK KULLANMAYA BAޞLADI 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim yılı başlarten çalışmaların geçtiğimiz aralık ayında bitirileceğini, 2015-2016 öğretim yılının ikinci döneminde öğrencilerin okullarına döneceğini açıkladı. Kasım ayında da İstanbul Valisi Vasip ޞahin okulun tamamlanmasını istedi. Ancak bu gerçekleşmediği gibi 
okul aile birliği yüklenici firmanın okul bahçesini izinsiz şekilde otopark olarak kullandığını belirledi. 
70 ÖОRENCİDEN SADECE 7'Sİ KALDI
Başarılı Anadolu liselerinden olan okul ise tadilat yüzünden öğrenci kaybetmeye başladı. Restorasyon çalışmalarının başladığı ilk yıl ilkokula ikinci yıl imam hatip lisesine "geçici" gönderilen öğrenciler başka okullara geçmeye başladı. Bu yıl liseden 70 yerine 63 öğrenci gittiği için 7 kişi mezun olabilecek. Öğrencilerin 34'ü geçen yıl, 29'u da bu yıl başka okula gitti ve öğrenci nakilleri sürüyor. 
111 YILLIK TARİHE SAHİP 
Nişantaşı Anadolu Lisesi, 1905'te English High School adıyla İstanbul´daki yabancıların ve özellikle İngiliz topluluğu mensuplarının çocuklarına sağlıklı bir ticari eğitim ve öğretim verebilmek amacıyla açıldı. 1979 yılında mali sıkıntılar yüzünden okul Türk Hükümeti'ne devredildi ve Nişantaşı Anadolu Lisesi adını aldı. 

Bu haber Habertürk Gazetesi’nde Bürde Özçakır ve Derya Öztürk imzasıyla yayımlanmıştır. 

13-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş