Arama sonuçları

Tarikatlara yönerge koruması

Tarikatlara yönerge koruması

Tarikatlara yönerge koruması. Dini vakıf ve derneklerin öğrencilere yönelik sosyal etkinlik düzenlemesinin önünü açacağı gerekçesiyle eleştirilen Sosyal Etkinlik Yönergesi, ilk meyvesini verdi. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, MEB onayı ile düzenlediği bilgi yarışması kapsamında öğrencileri müziğin haram ve kadını öne çıkaran filmlerin ise tehlikeli olduğunu ima eden ifadelerin yer aldığı kitaplardan sorumlu tutan Server Yaşam Vakfı’na, 21 Ocak’ta yürürlüğü giren yönerge kapsamında okullara giriş izni verildiği öğrenildi.

MEB, Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığı ile bilinen Server Yaşam Vakfı’na, ilkokuldan liseye kadar temel eğitimin her kademesindeki öğrencilere yönelik bilgi yarışması düzenleme izni verdi. MEB’den onay alan vakfın, yarışma için hazırladığı kitaplarda skandal ifadelerin yer aldığı ortaya çıktı.

MÜZİK HARAM

Öğrencilere yönelik harem selamlık etkinlikler düzenleyen vakfın, “Ahlak” teması ile düzenleyeceği yarışma için hazırlanan kitaplarda tesettür övgüsü yapılarak, “Yemeği sağ eliniz ile yiyin. Çünkü şeytan sol eliyle yemek yer” denildi. Küçük yaştaki çocuklara okutulan kitaplarda, müziğin haram olduğu ima edilerek kadınlar, “Kadınların mahremleri dışındaki insanların yanına ya da dışarı çıkarken edep yerlerini kapatan kıyafet giymesi gerekmektedir” ifadeleri ile hedef alındı.

ÇOCUKLAR GÜVENDE DEĞİL

CHP Milletvekili Murat Bakan, Server Vakfı’nın öğrenciler için düzenleyeceği yarışmaya izin verilmesi ile ilgili mekanizmayı CİMER aracılığıyla MEB’e sordu. Bakanlıktan gelen yanıt, dini vakıf ve derneklerin Sosyal Etkinlikler Yönergesi’ne dayanarak öğrencilere ulaştığını ortaya koydu. CHP’li Bakan’ın sorusuna, “Bakanlığımıza bağlı okul/kurumlarda üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve araştırmacıların yapacakları araştırma faaliyetleri kapsamında verilerin toplanması ve sosyal etkinliklerle ilgili izin talepleri ve denetimlerine yönelik işlemler Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi kapsamında yürütülmektedir” yanıtı verildi

MEB’in eğitimde dinselleşmenin önünü açmak için zamanı, “Fırsat”, toplumsal muhalefeti ise “Tehdit” olarak gördüğünü savunan CHP Milletvekili Murat Bakan, “Aynı MEB, birkaç yıl önce bunun altını çizercesine eğitim sendikalarını stratejik plan içerisinde tehditler başlığı altında değerlendirmişti. Bu bakış açısıyla tarikatların önü açılıp FETÖ’den boşalan yerleri diğer tarikatlarla doldurarak eğitimde dinselleşme devam etmiş oluyorlar” dedi. Bakan, bir süredir Maarif Vakfı ve İHH ile ilgili endişelerini de dile getirdiğini kaydederek şunları söyledi:

“Maarif Vakfı’nın büyüyen bütçesi ve yabancı dil bilmeyen öğretmenlerin görevlendirildiği iddiaları ile bir yardım kuruluşu olduğu söylenen ve okullarda ısrarla önü açılan İHH’nin ideolojik pozisyonundaki endişelerimiz sürüyor. İHH konusunda ısrarcı davranan Bakanlık ise sürekli kulağının üzerine yatıyor. Ortada üstüne titrediğimiz çocuklarımızın eğitimi var, onlara ayrılması gereken bir bütçe var. Ancak ne çocuklarımız ne de onların eğitimine ayırdığımız bütçe güvende değil.”

06-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş