Arama sonuçları

Tatilde 'ders çalışın' diye baskı yapmayın

Tatilde 'ders çalışın' diye baskı yapmayın

Tatilde 'ders çalışın' diye baskı yapmayın. Yaklaşık 18 milyon öğrenci için yarıyıl tatili 19 Ocak’ta başlıyor. 2017-2018 öğretim yılının ilk dönemi son buluyor ve öğrenciler 2 haftalık tatile çıkıyor. İkinci yarıyıl ise 5 Şubat'ta başlayacak. 

Uzmanların önerisi "tatili sadece ders çalışarak geçirtmeyin" oluyor. Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü, ebeveynlere çocukları ile empati yapmalarını, başarılı bir karne ile gurur duydukları kadar, zayıf karnenin de sorumluluğunu paylaşmalarını öneriyor. Güçlü'nün lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere ise önerisi yarıyıl tatilinde ders çalışma düzenlerini bozmamaları yönünde. 

 

TATİLDE 'DERS ÇALIŞIN' DİYE BASKI YAPMAYIN 

 

İşte ebeveynlere tatilde "ders çalışın" diye baskı yapmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunan Güçlü'nün yarıyıl tatili önerileri: 

 

ÇOCUKLARINIZLA ZAMAN GEÇİRİN

 

Çocuklar okula giderken vakit bulamadıkları etkinlikleri gerçekleştirmek için fırsat bulacak. Veliler bu dönemde işlerini erteleyip çocuklarına daha çok vakit ayırmalı.

 

ÖDEV YOK AMA 1 SAAT KİTAP OKUNMALI

 

Tatilde öğrencilere ödev verilmeyecek. Ancak çocukların okudukları sınıf düzeyine göre her gün düzenli olarak 1 saat kitap okumaları kelime bilgilerini ve öğrenme becerilerini geliştirecek. Bunun için de ailece kitap okuma saatleri düzenleyerek çocukların okudukları kitaplar üzerine sohbetler gerçekleştirmek onlara bu alışkanlığı daha kolay kazandıracaktır. 

 

ÖĞRENMEYİ DESTEKLEYİCİ OLACAKTIR

 

Sinema, tiyatro ve müze gezilerine gitmek, ailece akraba ziyaretleri gerçekleştirmekçocukların sosyal ve duygusal gelişimine önemli katkılar sağlayacak; öğrenmeyi destekleyecek faaliyetler. Mümkünse birlikte vakit geçirmekten hoşlandıkları arkadaşları ile buluşmalarını sağlamak onların isteklerini önemsediğinizi gösterecektir. Hava soğuk da olsa haftada birkaç gün açık havada geçireceğiniz zaman dilimleri çok önemli. Soğuk havada dışarıda gözlem yapması, doğa olaylarını, havayı ve çevreyi gözlemlemesi çevresel zekasının gelişimini de destekler. 

 

LGS VE YKS İÇİN DÜZENİNİZİ BOZMAYIN

 

Liselere ve yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerin çalışma düzenlerini aynı şekilde devam ettirmeleri gerek. Özellikle lise öğrencileri tatilde daha çok arkadaşları ile vakit geçirmeyi tercih ediyor. Buna olanak sağlamak gerekir ancak dışarıda geçirilecek vakit konusunda belirlenmiş kuralların esnetilmemesine özen gösterilmeli. Ortaöğretim ve lise son sınıf öğrencileri LGS ve YKS’ye hazırlandıkları için günün en az 3-4 saatini evde ders çalışmaya ayırmaları gerekiyor. Velilerin de sınava hazırlanan çocuklarını desteklemek için ilgili, anlayışlı ve destekleyici tavır sergilemeleri çocuklarını motive edecektir. 

17-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin