Arama sonuçları

Tatilde LGS ve YKS için çalışmaya devam

Tatilde LGS ve YKS için çalışmaya devam

Tatilde LGS ve YKS için çalışmaya devam. 18 milyon öğrenci için iki haftalık yarıyıl tatili başladı. Eğitimciler karnelerin çok yönlü değerlendirilmesi gerektiğini söylerken Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek adaylara da ‘çalışmaya devam’ diyor.

GEN Koleji Rehberlik Bölümü uzmanlarının öğrenci ve veliler için önerileri şöyle:

TATİLDE LGS VE YKS İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM

2020 LGS 7 Haziran’da 2020 YKS ise 20-21 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bu sınavlara girecek öğrencilerin rutin çalışma düzenlerini koruyarak aynı şekilde çalışmaya devam etmeleri önemli. Ancak haftalık çalışma planı içerisinde boş zaman yaratarak, dinlenmeli ve rahatlamalı. Aksi halde motivasyonları düşer.

TEK SORUMLU ÖĞRENCİ DEĞİL

Düşük notların bulunduğu karnenin tek sorumlusu öğrenci değil, ailelerin kendini de sorumlu tutarak çocuklarıyla empati kurmaları gerek. Başarının tek göstergesi yüksek not değildir. Her öğrenci dönem boyunca elinden gelenin en iyisini yapmak için çabalar. Öğrenci hem fiziksel hem de zihinsel açıdan süreç içinde yorulabilir. Öğrencinin karnesi nasıl olursa olsun yarıyıl tatiline ihtiyacı olduğu ve hak ettiği unutulmamalı. Tatil süresince karne hakkında konuşulmasından kaçınılması ve çocuğun başkalarıyla kıyaslanmaması çocuğunuzun duygusal sürecini olumlu yönde etkileyerek kaygılarını gidermesine yardımcı olacaktır.

KARNE HEDİYELERİNDE DENGEYİ KORUYUN

Birçok anne ve babanın çocuğuna karne hediyesi olarak abartılı hediyeler alıyorlar. Başarılı karnenin çok büyük bir şekilde ödüllendirilmesine gerek olmadığı gibi, başarısız olan karneleri de çok fazla abartmamak gerekiyor. Çocuklara, ödüllerin en büyüğünün bireyin başarısından alacağı hazzın olduğu anlatılmalı. Çocuklarınıza zaman ayırmak, onlara sevgi göstermek ve keyif alarak kendilerini geliştirebilecekleri etkinliklere katılmalarını sağlamak onlar için en güzel ödül olacaktır.

AİLE İLE ZAMAN GEÇİRMEK

Öğrencilerin tatil süresince cep telefonu, tablet bilgisayar ve oyun konsollarına uzun saatler boyunca teslim olmasına izin verilmemeli. Bunun yerine, sömestr tatili çocuklar için verimli programlanmalı. Çocuğunuzla birlikte hem kişisel hem de sosyal gelişimi destekleyecek çeşitli atölyelere katılabilir ve aile içi bağları güçlü ve sıcak tutmak amacıyla akraba ziyaretleri yapabilirsiniz.

 

17-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş