Arama sonuçları

TBMM’de, 'Okul güvenliği' önergesi reddedildi

TBMM’de, 'Okul güvenliği' önergesi reddedildi

TBMM’de, 'Okul güvenliği' önergesi reddedildi. HDP milletvekilleri Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlu, okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için MEB’in yatırım bütçesinin artırılması talebiyle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na önerge sundu. BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, önerge, komisyonun AKP ve MHP’li üyelerinin ret oyu ile geri çevrildi.

HDP milletvekilleri, “Okulların deprem güvenliğinin sağlanması için MEB bütçesi 10 milyar TL artırılsın” önergesini önceki gün toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sundu. MEB’in yatırım bütçesinin sınırlı olduğunu ifade eden HDP’li Garo Paylan, “Okullarımızın gerek depreme güvenli hale getirilmesi için gerekse çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim alabilmesi yatırım bütçenizin artırılmasını öneriyoruz. MEB yatırım bütçesinin 10 milyar TL artırılmasını istiyoruz” diye konuştu. Teklif, komisyonun AKP ve MHP’li üyelerinin oyları ile reddedildi.

ATAMA ÖNERGESİNE DE RET

Reddedilen bir diğer önerge ise “200 bin öğretmenin atanabilmesi için MEB’e 20 milyar TL kaynak verilsin” önergesi oldu. HDP’li Garo Paylan, MEB’in yalnızca emekli olan öğretmenlerin yerine atama yapabileceğini söyleyerek “Bu bütçeyle ek öğretmen ataması yapılamıyor” dedi. Önerge ile 200 bin öğretmen ataması yapılabilecek 20 milyar TL’lik kaynağın eğitim bütçesine aktarılmasını teklif ettiklerini belirten Paylan, Yüz binlerce öğretmen bekliyor, gelin bütçeyi 20 milyar TL artıralım, 200 bin öğretmenin atamasını hep beraber yapalım” dedi. Komisyonun AKP ve MHP’li milletvekilleri, bu önergeye de ret oyu verdi.

BAKAN DA HEMFİKİRDİ

Önergelerin reddedilmesini BirGün’e değerlendiren Paylan, “Ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerimiz içinde yaşamına son verenler var” ifadesini kullandı. Bakanlık bütçesinin, “Saraylara ve yandaşlara giden kaynakların bir bölümü kesilerek” artırılabileceğini belirten Paylan, “Milli Eğitim Bakanı da bizimle hemfikirdi ancak AKP’li ve MHP’li üyeler, ‘Hayır’ dedi” diye konuştu.

05-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş