Arama sonuçları

TED bursu için 54 bin başvuru var

TED bursu için 54 bin başvuru var

Türk Eğitim Derneği'nin (TED) maddi imkanı olmayan başarılı öğrencilere verdiği Türk Eğitim Derneği Tam Eğitim Bursu için yapılan sınava bu yıl rekor katılım oldu. Geçen yıl 25 bin öğrencinin girdiği sınava bu yıl 54 bin 933 öğrenci başvurdu. Burs almaya hak kazanacak öğrenciler bugün Türkiye genelinde yapılan merkezi  sınavın sonuçlarına göre belirlenecek. Merkezi sınav sonrasında gerçekleştirilecek mülakatlar ve ev ziyaretleri ile yeni öğrenciler burs sistemine dahil olacak.  

TED SINAVI 28 İLDE YAPILDI
4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin gireceği sınav, 38 il ve ilçede, 88 okulda 2 bin 631 salonda, 5 bin 262 gözetmen eşliğinde gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı sınava 25 bin 779 öğrenci başvurmuştu.

BİR ÖĞRENCİNİN MALİYETİ 13 BİN 500 TL
TED Tam Eğitim Bursu, ilköğretim 2. kademe ve lise düzeyinden itibaren üniversite eğitiminin sonuna kadar devam ediyor. Öğrencilerin sadece okul ücretleri değil; cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet, yatılı ise pansiyon giderleri olmak üzere tüm eğitim masrafları karşılanıyor. Üniversite öğrencilerinin staj ve kariyer takiplerinin yapıldığı sistemde, mezun öğrencilerin işe yerleşme süreçleri de destekleniyor ve izleniyor.

Tam Eğitim Bursu almaya hak kazanan öğrenciler, varsa bölgelerindeki TED Okulları’nda gündüzlü olarak; yoksa pansiyonlu Karabük ve Polatlı'daki TED Okulları’nda yatılı olarak okutuluyor.

Tam Eğitim Bursu uygulamasında amaç sadece öğrenciye maddi destek sağlamak değil, öğrencinin tüm eğitim giderlerinin karşılamak olduğu için maliyeti yüksek. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için bir öğrencinin ortalama maliyeti 13 bin 500 TL. Bu tutarın 4 bin 500 TL’si bağışçıdan alınıyor geri kalan kısmı ise TED Genel Merkezi tarafından karşılanıyor.  

OKUMA ŞANSI BULAMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN 
Türk Eğitim Derneği Ana Tüzüğü'nde “Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkânı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak” hükme bağlanmıştır. Ayrıca, "Maddi imkânları yeterli olmayan, başarılı çocuklara ülke genelinde burslar vererek, onlara eğitimlerine devam etme olanağı tanımak" Türk Eğitim Derneği'nin temel misyonlarından biridir. Bu kapsamda, Derneğin kuruluşundan itibaren, belirtilen özelliklerde 50 bine yakın öğrenciye burs verilmiştir.

ÖNLERİNDEKİ DUVARI YIKMAK GEREKİYOR 
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu geçen yıla göre burs için başvuran öğrenci sayısında iki katı artış yaşandığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: 

"Amacımız tüm kaynaklarımızı zorlayarak 500 öğrenciye burs verebilmek. Bağışçı sayımız arttıkça burs oranımız da artıyor. Şu anda üniversite de dahil tam eğitim bursuyla okuyan öğrenci sayımız 1300. Bu yıl üniversite sınavına giren burslu yüzde 42'si tıp yüzde 40'ı mühendislik ve mimarlık, yüzde 3'ü de hukuk fakültelerine yerleşti. Bizim gibi kurumların ana sorumluluğunun maddi imkanı yetersiz ailelerin çocuklarının önlerindeki duvarı yıkmak olduğuna inanıyoruz" dedi.

03-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş