Arama sonuçları

Tek ebeveynler dikkat: Çocuğunuzu suçlu hissettirmeyin

Tek ebeveynler dikkat: Çocuğunuzu suçlu hissettirmeyin

Tek ebeveynler dikkat: Çocuğunuzu suçlu hissettirmeyin. Boşanma ya da ebeveynlerden bir tanesinin yaşamını yitirmesi nedeniyle çocuğun bakımını tek başına üstlenen ebeveynler, zor bir süreçle karşı karşıya kalabiliyor. Bu süreç hem ebeveyn,  hem de çocuk açısından  travmatik sonuçlar doğurabiliyor. Uzmanlar,  anne ya da babayı, özellikle çocuğu suçlu hissettirmemesi konusunda uyarıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, tek ebeveynli ailelerin dikkat etmesi gerekenleri şöyle anlattı.

TEK EBEVEYNLER DİKKAT: ÇOCUĞUNUZU SUÇLU HİSSETTİRMEYİN

Tek ebeveynli olmanın hem ekonomik, hem de psikolojik zorlukları olabilir. Çocuklar özellikle küçükse ve aksini gerektirecek özel bir durum yoksa genellikle anneyle yaşar. Özellikle çalışan anneler çocuklarına ayırması gereken enerji, zaman ve bütçe sorumluluklarıyla birlikte, işe ayırdığı zamanı yönetmek açısından zorlanabilir. Çocuğuyla baş başa kalan anne veya babanın önceliği çocuğu olmalı. Ama bu kendine zaman ayırmamalı, kendi ihtiyaçlarını düşünmemeli demek değildir. 

 

ÇOCUĞUNUZ İÇİN ÖZEL ZAMAN AYIRIN

Kişi mutlu olmalı ki çocuğu da mutlu olsun. Çocukla iletişim kurmak bir yetişkinle iletişim kurmaktan farklıdır. Bu yüzden evde kalan başkaları yoksa ebeveynin sosyal iletişim ihtiyacını gidermenin yollarını bulması gerekir. Çocuğu diğer ebeveynde olduğunda kendisi için program yapmalı. Dinlense bile bu kendine ayırdığı özel zaman olmalı.

DAVRANIŞSAL PROBLEMLER ORTAYA ÇIKABİLİR

Çocukların tek ebeveyn durumuna alışması zaman alabilir. Özellikle etrafında anne-babası birlikte olan ve etkinliklere hep beraber gelen arkadaşları varsa kendileriyle kıyaslamalar yapabilirler. Yetişkinler adapte olamadığında ruhsal sıkıntılar yaşarken, çocuklar davranışsal problemler yaşayarak tepki gösterirler. Tırnak yemek, ders başarısında düşme, öfke problemleri, uyku problemleri, ergenlik döneminde iseler okul problemleri, arkadaş ilişkilerinde problemler görülebilir.

ÖZEL GÜNLERİNDE YANINDA OLUN 

Diğer ebeveynle ilişkinin sadece hafta sonları ile sınırlı kalması yeterli olmaz. Özellikle doğum günleri, mezuniyet, doktor ziyaretleri gibi ortamlara mümkünse 2 ebeveynin de katılması önem taşır. Evdeki ebeveyn durumun manevi yükünü, iş yükünü tek başına sırtlamak zorunda kalır ve bunu çocuğuna yansıtırsa, çocuğun suçlu hissetmesine sebep olabilir. Anne babaların en çok dikkat etmesi gereken şey, çocukları suçlu hissettirmemek.

DOĞRU İLETİŞİM İÇİN ÖNERİLER

* Çocukla anne/baba ile ilgili konuşurken kişisel duygu ve düşüncelerimizi çocuğa yansıtmamak

* Çocuğu “taraf” seçmeye zorlamamak

* Çocukla doğru, açık, net bir iletişim kurmak

* Çocukla özel zamanlar geçirmek

* Çocuğunuzla birebir zaman geçirdiğiniz gibi, sosyal ortamlarda da vakit geçirmeye çalışmak

* Tek ebeveynle yaşıyor diye ona mahzun, zavallı, üzgün, problemli çocuk muamelesi yapmamak, işlerin doğal akışını sürdürmek

* Olası problemleri hemen “tek ebeveynli oluş”a bağlamamak

* Baba/Anne eksiğini aşırı çaba ile kapamaya çalışmamak

* Çocuk üzerinden savaşmamak

* Uzakta olduğunuz zamanlarda da çocuğunuzla iletişimde kalmak

* Uzaktaki anne/baba olarak yaşadığınız evde çocuğunuza ait özel eşyalar, oyuncaklar, kitaplar olmasına özen göstermek

* Uzaktaki anne/baba olarak çocuğunuzla olduğunuz zamanlarda onun tercihlerini de göz önünde bulundurmaya çalışmak

* Uzaktaki anne/baba olarak evinizde çocuğunuza misafir muamelesi yapmamak

* İhtiyaç halinde uzman desteği almak.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

 

17-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş