Arama sonuçları

Tekin: İmam hatip liselerinde doluluk oranı yüzde 31 değil 84

Tekin: İmam hatip liselerinde doluluk oranı yüzde 31 değil 84

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil’in soru önergesi üzerine tartışmaya başlanan ve “imam hatip liselerinin doluluk oranı” tartışmaları devam ediyor. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Speküle edilen imam hatip liselerindeki doluluk oranı, sayın vekilin dediği ve medyanın kullandığı gibi yüzde 31 değil, yüzde 84’tür” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil’in soru önergesini yanıtlayan MEB, 2017 TEOG kapsamında okul türlerine göre yerleştirilen öğrenci sayılarını açıkladı. MEB’in yanıtta verdiği rakamlara göre, daha öncesinde açıklanmış olan Fen Lisesi kontenjanında hiç boş yer kalmadı. Ancak İrgil tarafından yapılan açıklamada Anadolu Lisesi kontenjanında yüzde 1.7, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kontenjanında yüzde 45, Anadolu İmam Hatip Lisesi kontenjanında ise yüzde 69 boş kaldığı imam hatip liselerinde doluluk oranının yüzde 31 olduğu belirtilmişti. Ancak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Speküle edilen imam hatip liselerindeki doluluk oranı, sayın vekilin dediği ve medyanın kullandığı gibi yüzde 31 değil, yüzde 84’tür” dedi. 

 

İMAM HATİPTE DOLULUK ORANI YÜZDE 84

“Elmalarla armutları toplayan bir milletvekilimiz soru önergesine verdiğimiz cevabı anlayabildiği kadar yorumlamış ve medyaya servis etmiş. Verdiği rakamlar tamamen yanlış ve tutarsızdır. Speküle edilen imam hatip liselerindeki doluluk oranı, sayın vekilin dediği ve medyanın kullandığı gibi yüzde 31 değil, yüzde 84’tür. Düzeltmek istedim. Kendisine resmen verdiğimiz cevapta iki tablo var. Ya toplama yapmayı bilmiyor ya da yazının alt kısmında verilen toplam rakamları görmüyor. İlginç. Daha fazla yoruma gerek yok. Sonuç, imam hatip programı uygulayan okullarımızdaki doluluk oranı yüzde 84.” 

Tekin, İrgil’in soru önergesine yanıt olarak verilen evrakları da paylaştı: 06-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin