Arama sonuçları

Tekin: Uzun vadede hedef liselere tamamen sınavsız geçiş

Tekin: Uzun vadede hedef liselere tamamen sınavsız geçiş

Tekin: Uzun vadede hedef liselere tamamen sınavsız geçi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, liselere geçişte uzun vade hedeflerinin liselere tamamen sınavsız geçiş olduğunu söyledi.

Tekin, Aydın'da, Kültür Merkezi'nde düzenlenen müdürler toplantısında konuştu. Tekin, sınavla öğrenci alacak okullar belirlenirken geçmiş yılların TEOG tercihlerine bakıldığını hatırlattı.

TEKİN: UZUN VADEDE HEDEF LİSELERE TAMAMEN SINAVSIZ GEÇİŞ

Tekin, buna göre fen ve sosyal bilimler liselerinin yüzde 10 içerisindeki, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün payını doldurması halinde başka bir Anadolu lisesinin listeye dahil edilmediğini söyleyen Tekin'in açıklamaları şöyle:

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLAR NASIL BELİRLENDİ?

Sınavla öğrenci alacak okullar belirlenirken geçmiş yılların TEOG tercihlerine bakıldığını buna göre fen ve sosyal bilimler liselerinin yüzde 10 içerisindeki, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün payını doldurması halinde başka bir Anadolu lisesinin listeye dahil edilmediğini açıkladı. 

OKULLAR SEÇİLİRKEN TEOG TERCİHLERİNE BAKILDI


Geriye doğru TEOG sınavlarına bakıp öğrencilerin ilk 5 tercihlerini baz alarak yüzde 10'u oluşturduk. Türkiye genelinde yüzde 62-63 civarında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bünyesindeki okulları tercih etmişler ilk beşte. Yani Anadolu Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerini tercih etmişler. Yüzde 22 civarı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesindeki okulları tercih etmişler. Yüzde 15 bandında da mesleki ve teknik programları uygulayan ortaöğretim kurumlarını tercih etmişler. Dolayısıyla biz yüzde 10'u oluştururken kendi içinde böyle bir ayrım yaptık. Diyelim ki öncelikle Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri bu yüzde 10 içerisindeki Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün payını doldurduysa başka bir Anadolu Lisesi almadık çünkü ilkesel olarak bir kriterimiz de şuydu, sınavla öğrenci alan okullar farklı program uygulayan okullar olsunlar. Eğer Fen ve Sosyal Bilimler Liseleriyle bunu dolduramadıysak, o kontenjanı doldurabilmek için Anadolu Lisesi ilave ettik, yüzde 62'ye tamamlayabilmek için.

DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEDİK

Liselere geçişte sınavsız ortam yaratmak adına bir adım atıp dünyadaki örnekleri inceledik. Tüm dünyada ortaokullardan liseye geçiş ya tamamen sınavsız ya bütün liseler sınavlı ya da belli sayıda lise sınavlı, geriye kalan liseler sınavsız olarak yerleştiriyor.

KADEMELİ GEÇİŞLER BU YIL BAŞLIYOR

 

Tekin, bakanlığın bu yıl kademeli geçişleri uygulamaya başlayacağını vurguladı. Tekin şöyle dedi:  "Bu yıl liselerimizin yüzde 10'u sınavla alsın geriye kalan yüzde 90 da mahalli yerleştirilsin diye orta vadede bunu yapmış olacağız. Uzun vadede liselere geçişlerde tamamen sınavsız mekanizma üretmiş oluruz diye düşündük ve bu yıl liselerimizin yüzde 10'unu sınavla, yüzde 90'ını da sınavsız öğrenci alan liseler olarak tanımladık.


‘NİTELİKLİ, NİTELİKSİZ’ TANIMLAMASI YAPILMADI


"Sınavla öğrenci alan liseler çok niteliklidir, sınavsız alan çok niteliksizdir" şeklinde bir tanımlamayı asla yapmadık. Bu ayrım nitelik üzerinden yapılan bir ayrım değil. Bu ayrım ilkesel tanımlar çerçevesinde yapılmış bir ayrım. Bilmeden bir sürü yalan yanlış spekülatif haberu yduruyorlar. İşte çok nitelikli bir lise vardı onu almadılar çok niteliksiz bir liseyi sınavla öğrenci alan liseler arasına aldılar. Biz bunu böyle yapacağımızı söylemedik zaten. Yüzde 10 kararını aldık bir kere. Türkiye çapında yüzde 10'u ayıracağız. Peki bu yüzde 10'u nasıl ayıracağız? Önce 3 tane Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz var. Genel ortaöğretim programını uygulayan genel müdürlüğümüz var. Mesleki ve teknik program uygulayan bir ortaöğretim birimimiz var. Bir de Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz bünyesinde ortaöğretim birimimiz var. Yani 3 tane lise türümüz var. Biz bu yüzde 10'u oluştururken geçtiğimiz yıllara, geriye doğru bakarak sınavla öğrenci alan bir yüzde 10 oluşturacak olursak, bu yüzde 10'u kendi içinde nasıl dağıtabilirize baktık.

 

SINAVSIZ ALACAK OKULLAR İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATILACAK

 

Sınavla öğrenci alan bu okullar, Türkiye'nin her yerinden öğrenci alacağı için pansiyonlarının olması gerekiyordu. Fen ve Sosyal Bilimler liselerimiz pansiyonlu. Buna ve son 5 yıl içindeki öğrencilerimizin tercih durumlarına baktık ve ilden Anadolu Lisesi eklememiz gerekiyorsa ekledik. Herhangi bir ilimizde Fen ve Sosyal Bilimler liselerimiz bu kotayı dolduruyorsa ilave bir Anadolu Lisesi koymadık. Diğer müdürlüklerimizde de aynı şekilde yaptık. Tamamen objektif, bilimsel kriterlere göre yapılmış bir çalışma.

27-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş