Arama sonuçları

TEOG belirsizliği gelecek kaygısı getirdi

TEOG belirsizliği gelecek kaygısı getirdi

TEOG belirsizliği gelecek kaygısı getirdi. Sonuçları liselere geçişte kullanılan TEOG sınavları kaldırıldı ama yerine gelecek sistem de sınav da henüz belli değil. TEOG belirsizliği ise öğrencilerde de velilerde de gelecek kaygısı doğurdu. Uzmanlar ise TEOG belirsizliği yüzünden öğrencilerin kaygı düzeyinin de yükseldiğine işaret ediyor.

TEOG BELİRSİZLİĞİ GELECEK KAYGISI GETİRDİ

TEOG belirsizliği ile oluşan kaygıyı Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar değerlerdirdi. Koçkar’ın ailelere önerileri şöyle oldu:

TEOG BELİRSİZLİĞİ ÇÖZÜLEMEDİ

TEOG’un kaldırılması ve TEOG’un yerine getirilecek yeni sistem hala belirsiz. Zaten sınav stresinden dolayı problem yaşayan öğrencilerin yeni sorunu da bu belirsizlikle ortaya çıkan kaygı oldu. Üstelik bu normal bir sınav öncesi stresten farklı.

TEOG BELİRSİZLİĞİ BİLMEDİKLERİ DURUMU GETİRDİ

TEOG belirsizliği çocukları hiç beklemedik bir durumla karşı karşıya barıktı. Doğal olarak bu da hem çocuklarda hem de ailelerde kaygıya sebep oldu. Kaygı çok fazla olduğunda başarıyı baltalıyor. Hiç kaygısızlığı da istemiyoruz. Başarı için ortalama düzeyde bir kaygı duymak lazım. Zaten sınav öncesi belli bir kaygı oluşması normal ama abartılı bir düzeye geldiğinde destek gerekebilir. Fakat bu durum normal bir sınav kaygısı değil. Çünkü sınav kaygısı beklenen sınavlardan kaynaklanan stresin doğurduğu fizyolojik ve duygusal tepkilerdir. Normal şartlarda kaslar gerilir, baş ağrısı, ateşlenme, depresif duygu bozuklukları, huzursuzluk, uykululuk ve uykusuzluk vs. olur. Fakat bu durum normal bir sınav öncesi bir stres bile değil. Çünkü sınavın daha ne olduğu belli değil. Bu yüzden aslında öncelikli konumuzun belirsizliğin ortaya koyduğu kaygı olmalıdır.

BAŞA ÇIKMA BECERİLERİ SINIYOR

Çocukların ve yetişkinlerin başa çıkma becerilerinin nasıl olduğu aslında böyle zamanlarda sınanır. Başa çıkma becerisi daha iyi olan çocuklar tabii ki bu tarz belirsizlikleri daha rahat atlatabilirler. Bu durumda çocuklara ne söylendiği de çok önemli. Şu anda net bir şey yok hala. Her hâlükârda yoğun belirsizlik ortamı hâkim.

KAYGI İLE NASIL BAŞA ÇIKILACAK?

En başta şimdi yapmam gereken şey nedir sorusuna cevap bulmalıyız. Sonuçta şu ana kadar çalışan çalıştı çalışmayan zaten çalışmadı. Öyle ya da böyle okul başarısı için ölçüm yapılacak. Yani bu zamana kadar nasıl çalıştılarsa, nasıl devam ettilerse o şekilde devam etmeliler. İster bu bir sınav olsun, ister okuldaki not ortalaması olsun, fark etmeksizin, ders çalışmanın sonuçlarından elde edilen bir takım kazançlarla çocuklar yerleştirilecek. O yüzden bunu bir kere çocuğun algılamasına yardımcı olmak lazım.

AİLELERİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Belirsizlik olduğunda o toplum ve ortam gerilir. Çocukların bu yüzden kendi kendilerini kontrol edebilecekleri bir mekanizma geliştirmeleri gerekiyor. Çocukların da ‘eyvah ne yapacağız, her şey belirsiz, yandık, bize çattı’ demek yerine ‘bu iş kontrolüm altında, bu güne kadar nasıl devam ettiysem ve çalıştıysam aynı şekilde çalışmalıyım ve devam etmeliyim’ diyerek kendi iç duygularını dindirebilecek şekilde düşünceler üretmelerini tavsiye edebilirim. Ailelerin de aynı şekilde çocuklarla panik edecek biçimde değil daha rahatlatacak şekilde konuşmaları gerekiyor.

 

08-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş