Arama sonuçları

? Siz sorun Pervin Kaplan yanıtlasın

TEOG’da açık liseden kurtuluş var mı?

TEOG’da açık liseden kurtuluş var mı?

TEOG’da açık liseden kurtuluş var mı? TEOG’da açık liseye kaydedilen öğrenciler için eğer Anadolu lisesi istiyorlarsa örgün eğitime geçmeleri zor görünüyor. Çünkü 200 bin boş kontenjanının yalnızca 28 bini Anadolu liselerinde. Diğerleri ise meslek ile imam hatip liselerinde olduğuna göre bu iki lise türüne çocuklarını yollamak istemeyen aileler ya özel okula gidecek ya da açık lisede kayıtlı kalacak.

Habertürk yazarı Pervin Kaplan bugünkü köşe yazısında açık lisedeki öğrencilerin seçeneklerini ele alıyor. İşte Kaplan’ın “TEOG’da açık liseden kurtumuş var mı?” başlıklı yazısı:

TEOG’DA AÇIK LİSEDEN KURTULUŞ VAR MI?

TEOG yerleştirme sisteminin en çok eleştirilen uygulamalarından birini tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrencilerin otomatik olarak açık liseye kaydedilmesi oluşturuyor. Geçtiğimiz gün örgün eğitim dışına çıkarılan öğrenci sayısının tercih yapmayanlarla birlikte 257 bini bulduğunu yazmıştık.

Bu hesaplamayı da  Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı TEOG yerleştirme verileri üzerinden yaptık. Buna göre 1 milyon 192 bin 660 öğrenciden 1 milyon 19 bin 577'si tercih yaptı. Tercih yapmayan öğrenci sayısı 173 bin 83 oldu. Tercih yapanların 935 bin 241'i tercihlerinden birine yerleşti. Tercih listesi hazırlayan ama yerleşemeyen öğrenci sayısı ise 84 bin 336 oldu. Hiç tercih yapmayan 173 bin 83 öğrenciye tercih yapıp yerleşemeyen 84 bin öğrenci sayısını eklediğimizde ise ortaya çıkan rakam 257 bin 419. Yani bu öğrenciler açık liseye kaydedilmiş durumda.

ÖZEL LİSELERDE KAÇ ÖĞRENCİ OKUYOR?

MEB’e göre tüm bu öğrenciler “Kontenjanı 260 bin olan özel ortaöğretim kurumlarına” yerleşti. Keşke böyle olsa ve öğrenciler de örgün eğitimin dışına çıkmamış olsa.

Oysa 2017 Mart verilerine göre özel liselerde okuyan toplam öğrenci sayısı 389 bin 243. Sınıf kademelerinde kaç öğrencinin okuduğunu belirlemek hazırlık sınıfını dikkate almadan bile bu rakamı 4’e bölersek özel liselerin 9’uncu sınıf kontenjanlarının yaklaşık 97 bin olduğunu görebiliriz. Teknik özel liselerin 9’uncu sınıflarında ise yaklaşık 27 bin öğrenci okuyor. Tüm bu okulların kontenjanları yüzde 100 dolsa bile –ki bu mümkün değil- yaklaşık 120 bin öğrenci bu özel okula kayıt yaptırmış demektir. Oysa yabancı özel liselere girenler hariç veliler önce devlet liselerinde şanslarını denemek istiyorlar. Kontenjanları dolan yabancı özel okullarda ise öğrenci sayısı 2 bin bile değil. Özel okulların kontenjanlarında ancak TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra hareketlilik olur. Bu hareketlilik de tekrar kayıt almaya başlayacakları 21 Ağustos’tan sonra başlar.

AÇIK LİSEDEN KURTULUŞUN YOLU NEDİR?

Peki açık liseden kurtuluş mümkün mü?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin TEOG’da liselere yerleştirme işlemleri sonunda Anadolu, imam hatip ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinde yaklaşık 200 bin boş kontenjan kaldığını açıkladı. Boş kontenjanların 28 bini ise Anadolu liselerinde.

Bu rakamlar tercihleri Anadolu lisesi olan ve açık liseye otomatik olarak kaydedilenlerden yalnızca 28 bin velinin bu kontenjanlara yerleşebileceklerini gösteriyor. Bu sayının dışında kalanlar eğer açık liseden kurtulmak istiyorsa o zaman tercihlerini imam hatip ile mesleki ve teknik liselerden yana kullanmak zorunda. Velinin bunlar dışındaki seçeneği ise özel okul olacak.

 

11-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin