Arama sonuçları

TEOG’da Fransızca ve Almanca ‘0’ Paniği

TEOG’da Fransızca ve Almanca ‘0’ Paniği

Yargının TEOG İngilizce sınavında bir soruyu iptal etmesiyle  TEOG Yerleştirme Puanları’nın (YEP) açıklanmasının 29 Haziran Pazartesi gününe bırakılmasının ardından dün veliler e-okulda “0” paniği yaşadı. TEOG Yabancı Dil Sınavı’na Fransızca Almanca dersleri sınavlarından giren öğrencilerin e-okuldaki notları dün “0” oldu. İptal edilen soruyu yanlış yapmış olarak değerlendirilen öğrencilerin puanları ise dün e-okulda  5 puan yükseldi.

Dün sabah e-okul sistemine giren veliler çocuklarının puanlarını kontrol ettiğinde şok geçirdi. Çünkü Almanca ve Fransızca dillerinden sınava giren öğrencilerin bu derslerdeki puanları e-okulda 0 görünüyordu. Okullarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı arayan veliler iptal edilen soru İngilizce sınavında olduğu halde neden Almanca ve Fransızca sınavlarının sonuçlarının değiştirildiğini öğrenmeye çalıştı.

NEDEN ALMANCA VE FRANSIZCA

MEB Alo 147 hattını aradıklarını söyleyen velilerden A.Z, “Hata varsa itirazımızı pazartesi günü sonuçlar açıklandığında yapacağımız söylendi. Oğlum TEOG’a Fransızca dersinden girdi. İki sınavında da hiç yanlışı yok ve bu sınav okul notu olarak da 100’dü. Ama sabah baktığımızda notunun 0 olduğunu gördük. İptal edilen soru İngilizce o zaman bizim notlarımızla neden oynandı?” diye konuştu.

Öğrencileri TEOG Yabancı Dil Sınavı’na Almanca ve İngilizce derslerinden giren okul yöneticileri de “Öğrencilerimizin puanının neden 0 olduğunu anlamış değiliz. Pazartesi gününü beklememiz söyleniyor. Pazartesi tüm notları tekrar kontrol edeceğiz” dedi.

İNGİLİZCE NOTLARI DÜZELDİ

Bu arada İngilizce dersinden TEOG’a giren ve iptal edilen Mary sorusunu yanlış yapmış olarak değerlendirilen öğrencilerin ise puanları dün düzeltildi ve 5 puan eklendi. Çocuğu İngilizce sınavına giren bir veli “Kızımın notu 90’dı, şimdi e-okulda 95 olarak görülüyor” dedi.  Önceki yıllarda soru iptal edildiğinde geri kalan sorular üzerinden değerlendirme yapan MEB, Danıştay’ın kararı üzerine ilk kez bu sınavda iptal edilen soruları tüm öğrenciler doğru yapmış olarak değerlendirdi. Böylece MEB de üniversite sınavlarında ÖSYM’nin uygulamasına geçti. Aksi halde mazeret sınavlarında soru iptali olmadığında bir soruyu yanlış yapan öğrenciler 5 puan yerine 5.2631 puan kaybediyordu.   

SİSTEMİ DÜZELTİYORUZ

Bu arada MEB yetkilileri panik yapılacak bir durum olmadığını e-okul sistemininde düzenlemeler yapıldığını belirterek, “Puanları silinmiş değil, yeniden hesaplama yapılıyor. Pazartesi sonuçları açıklayacağız, hata yok” yanıtı verdi.

OKUL NOTU OLARAK DA KULLANILIYOR

TEOG sınav sonuçları yalnızca yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılmıyor. Aynı zamanda okulda yapılan sınavlardan biri olarak da kabul ediliyor ve not veriliyor. 20 soruluk her TEOG sınavındaki sorunun değeri 5 olarak kabul ediliyor.

28-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş