Arama sonuçları

TEOG’da Gayrimüslim Öğrenciye ‘0’

TEOG’da  Gayrimüslim Öğrenciye ‘0’

Bir soru yargıda olduğu için 24 Haziran'da açıklaması geciken, ardından bir İngilizce sorusu da iptal edildiği için tekrar hesaplanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 6 günlük gecikmeyle açıklandı. Ancak bu kez de din dersinden muaf ve özel okullarda okuyan gayrimüslim öğrencilerin puanlarının hesaplamasında hata yapıldığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullarda okuyan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrencilere "0" vererek, YEP'lerini hesaplandı. Öğrencilerin 20 puan kayıpları var.  Üstelik gayrimüslim öğrenciler ilk kez dinden "0" almadı. TEOG yaşama geçtiğinde Kasım 2013'te yapılan ilk sınav sonuçlarında yine bu öğrenciler din sınavına girmemiş kabul edilip, "0" verilmişti.

Dün 1 milyon 287 bin 947 öğrenci ve ailesinin merakla beklediği ve sonuçları liselere geçişte kullanılacak TEOG Yerleştirme Puanları sabah 09.00'da açıklandı. İlk saatlerde aileler yoğunluktan dolayı sonuç belgelerine ulaşamadı.

BAKANLIK OKULLARI SUÇLADI

MEB, hatanın kendilerinden değil, okullardan kaynaklandığını savunarak, "Bizim veri kaynağımız e-okul. E-okulda muafiyet bilgisi okullardan nasıl işlenmişse hesaplama ona göre yapılır. Okullar e-okula muafiyet bilgilerini eksik girmişler. Düzeltme bilgileri geldikçe bu öğrencilerin hesaplamalarını düzelteceğiz" dedi.

KARNELERDE VE E-OKULDA MUAFLAR

Okul yöneticileri ise bu öğrencilerin e-okulda bu dersten muaf göründüklerini söyleyerek, 12 Haziran’da dağıtılan karnelerde de bu muafiyetin göründüğünü söyledi. Yöneticiler, “Eğer bilgilerini girmemiş olsak, nasıl karne verebilirdik? Karneler e-okul üzerinden hazırlanıyor ve karnelerinde M yani muaf görünüyorlar. Üstelik tüm sınavlarda bu çocuklar muaf olarak işlem gördü. Bakanlığın bilişim hizmetleri ile sınavlar dairesi arasında bilgi akışında aksama olmuş olabilir. Ama kesin olan bir şey var ki bu çocuklar dinden muaf olmalarına rağmen sınava girmiş ve sıfır almış gibi YEP'leri hesaplanmış. Ortalama 20 puanları düştü" dedi.

1.3 MİLYON ÖОRENCİNİN BAޞARI SIRASI DEĞžİŞžİR

MEB, bu hatadan dolayı 1.3 milyon öğrencinin puanını tekrar hesaplamaya gerek olmadığını söylüyor ancak eğitimciler aynı görüşte değil. Onlar, "YEP'lerinde hata yapılmamış diğer öğrencilerin puanları değişmez. Ama araya gayrimüslim öğrenciler düzeltilmiş puanlarıyla girecek. Bu da tüm öğrencilerin başarı sıraları ve yüzdelik dilimleri değişecek. Bu yüzden de puanı hesaplanan yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin başarı sırası ve yüzdelik dilimleri değişir. MEB bu düzeltmeyi tüm öğrenciler için yapmalı, aksi halde yargıya taşınır" diye konuştu.
Bu arada azınlık okullarında okuyan öğrencilerin puanlarında bir hata olmadığı bunun özel okulda okuyan gayrimüslim öğrencileri kapsadığı anlaşıldı.

KOLEJ KAYITLARINA YETİŞžEBİLECEKLER Mİ?

TEOG'da bu sınava girmiş ve "0" almış gibi yerleştirme puanları hesaplandığından 20 puanlık düşüş olan öğrenciler ise kaygılı. Aralarından YEP ile öğrenci alacak yabancı ve Türk özel liselere girmek isteyen öğrenciler düşük puanları yüzünden önkayıt yaptıramayacaklarını ve puanlarının acil düzeltilmesini istiyor. YEP ile öğrenci alacak aralarında İtalyan ile Avusturya liselerinin de bulunduğu yabancı ve Türk özel okullar ise kendilerine kayıt için başvuran gayrimüslim öğrencilere nasıl bir işlem yapacaklarını konusunda şaşkın. Bir okul yöneticisi "Bu öğrencilerin puanı hemen düzeltilmeli, yoksa okula giremezler” dedi.

ÖNKAYITLAR BUGÜN SON BULUYOR

Öğrenci kayıtlarını 24 Haziran’da TEOG puanları açıklanmayınca 5 Temmuz’dan 10 Temmuz’a kadar uzatma kararı alan kolejler 29-30 Haziran tarihlerinde önkayıt, 1-2 Temmuz tarihlerinde ise kesin kayıt yapacak. Kolejler 3-10 Temmuz tarihleri arasında da bir gün önkayıt, bir gün kesin kayıt yaparak öğrenci alacak.

DEVLETTE 6 TEMMUZ’DA BAޞLIYOR

Tek tercih listesinde 25 okulun yazılacağı devlet liseleri için tercih süreci ise 6 Temmuz’da başlıyor, 16 Temmuz’da da son buluyor.

DAHA ÖNCE HANGİ HATALAR YAPILDI?

İLK SIFIR İLK TEOG'DA GELDİ: Ocak 2014 TEOG'un ilk kez Kasım 2013'te yapılan ilk dönem sınav puanları açıklandığında azınlık okulları da dahil tüm gayrimüslim öğrenciler e-okul sisteminde din sınavına girmemiş olarak işlendi ve 0 verildiği ortaya çıktı:
SBS YERLEޞTİRMELERİ İPTAL EDİLDİ: 2013'te yapılan son Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) Fransızca ve Almanca derslerinden sınava giren 118 öğrencinin cevap kağıdı İngilizce cevap kağıdıyla okundu. MEB, tüm öğrenciler yerine sadece 118 öğrencinin puanını hesapladı. Ancak yargı Nisan 2014'te SBS puanlarının yanlış hesaplandığına karar verdi ve yerleştirmeleri iptal etti.
PUANLAR 3 KEZ HESAPLANDI: 2014'te TEOG sınavlarında 4'ü mahkeme kararıyla olmak üzere 8 soru iptal edildi ve sınav puanlarının hesaplanmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildi. 1.271 milyon öğrencinin puanı ikinci kez hesaplandı. İkili kopya gerekçesiyle sınavlarda 0 puan alan öğrencilerin aileleri yargıya gidince bu işlem de iptal edildi, yürütmeyi durdurma kararı verildi ve TEOG puanları üçüncü kez hesaplandı.
YERLEޞTİRMESİ DE TARTIޞILDI: Geçen yıl ilk yerleştirmesi yapılan TEOG tartışıldı. Evlerinden kilometrelerce uzaklıkta ve tercih etmedikleri okullara yerleştirilen öğrenciler oldu. Aralarında Hahambaşı Isak Haveva'nın torununun da olduğu öğrenciler tercih etmedikleri halde imam hatip liselerine yerleştirildi.


 

01-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin