Arama sonuçları

TEOG’da nakil dönemi başlıyor

TEOG’da nakil dönemi başlıyor

TEOG yerleştirmelerinde okulunu değiştirmek isteyenler için bir şans da TEOG nakil uygulaması olacak. TEOG’da nakil uygulaması 3 kez yapılacak ve her defasında 3 okul tercih hakkınız olacak. 

TEOG nakil uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

TEOG NAKİLLERİNDE YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

TEOG ilk yerleştirmede olduğu gibi TEOG nakillerinde de puan üstünlüğü dikkate alınacak.  

NAKİL İÇİN KAÇ OKUL SEÇEBİLİRİZ?

Her nakil döneminde tercih listenize 3 okul yazabilirsiniz. 

TEK TERCİH LİSTESİ YETERLİ OLACAK MI?

İsteğinize bağlı. İsterseniz ilk nakil uygulamasında 3 okuldan oluşan tercih listenizin diğer nakil uygulamaları için de geçerli olmasını isteyebilirsiniz. Ancak bunu tercihlerinizi onaylattığınız ortaokul müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor.

3 TERCİH YAPMAM ŞART MI?

Hayır. İsterseniz tercih listenize tek okul da alabilirsiniz.

HER NAKİLDE OKULLARI DEĞİŞTEREBİLİR MİYİZ?

Evet. Her nakil döneminde tercih listenize aynı 3 okulu yazabileceğiniz gibi her defasında farklı 3 okul da yazabilirsiniz. 

TERCİHLERİMİZİ BİREYSEL OLARAK YAPABİLİR MİYİZ?

Evet, e-okul sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Ama tercih listenizin geçerli olması için herhangi bir ortaokul ya da imam hatip ortaokulu müdürlüğünden onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde tercihiniz geçersiz olur. 

TEOG’DA NAKİL UYGULAMASINA KİMLERİN KATILMA HAKKI VAR?

4 farklı gruptaki öğrenci TEOG’da nakil uygulamasına katılacak. Bunların ilkini bir okula yerleşen ama üst puanlı başka bir okula geçmek isteyenler oluşturuyor. İkincisini tercih yapan ama bunları yerleşemediği için otomatik olarak kaydı açık liseye yapılanlar, üçüncüsünü tercih yapmadığı için açık liseye kaydedilenler ve dördüncüsünü de özel okula kayıt yaptıranlar oluşturuyor. 

NAKİL UYGULAMASI KAÇ KEZ YAPILACAK?

TEOG’da nakil uygulaması 3 kez yapılacak. İlk başvurular 15-19 Ağustos, ikincisi 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Bir de sadece açık lise öğrencilerinin katılacağı il ve ilçe komisyonları tarafından gerçekleştirilecek bir nakil uygulaması daha olacak. Bu da 5-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 

NAKİLLERDE YERLEŞEMEZSEM NE OLACAK? 

Eğer TEOG’da nakillerde bir okula yerleşemezseniz kayıtlı olduğunuz okulda hakkınız devam eder. İlk yerleştirmede yerleştirildiğiniz okuldan kaydınız silinmez. Ancak bir başka okula yerleşirseniz kaydınız o okula geçer. 

NAKİLLERDE DE AÇIK LİSEDE KALIRSAK NE OLACAK?

Bu durumdaki öğrenciler son kez il ve ilçe nakil komisyonları nakil uygulaması yapacak. Sadece açık liseye kaydedilenlerin katılacağı bu uygulamada da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için seçenek özel okul olacak.

ESKİ OKULUMA GERİ DÖNEBİLİR MİYİM?

Nakil uygulamasında yerleştiğiniz okulunuzu beğenmezseniz eski okulunuza geri dönemezsiniz. Ancak tekrar nakil uygulamasına katılıp, tercih listenize bu okulu almanız gerekir. Bu da garanti olmaz. 

NAKİLDE KAYDIMIZ SİLİNİYOR MU?

Eğer nakil uygulamasında bir başka okula yerleştirilirseniz, bir önceki okuldaki kaydınız silinecek ve yeni okulunuza otamatik olarak kaydedileceksiniz. 

TEOG NAKİL UYGULAMASI TAKVİMİ NEDİR? 

15-19 Ağustos: İlk nakil uygulaması başvurularının alınması

22 Ağustos: İlk nakil uygulaması sonuçlarının açıklanması 

22-26 Ağustos: İkinci nakil başvurularının alınması

29 Ağustos: İkinci nakil başvuru sonuçlarının açıklanması 

29 Ağustos-2 Eylül: Üçüncü nakil başvurularının alınması

5 Eylül: Üçüncü nakil başvuruları sonuçlarının açıklanması

5-8 Eylül: Sadece açık liseye yerleştirilen öğrenciler için il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarınca başvuruların alınması 

9 Eylül: Açık lisedeki öğrenciler için sonuçların açıklanması

 

15-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin