Arama sonuçları

TEOG’da önce özel sonra devlet

TEOG’da önce özel sonra devlet

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) puanlarına göre özel ve devlet liselerinde kayıtların ve tercihlerin de ne zaman yapılacağı belli oldu. Önce kolejler kayıt yapacak sonra da devlet için tercihler başlayacak. Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile okulların kontenjanları 29 Haziran’da açıklanacak.  

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzuna göre geçen yıl olduğu gibi özel okullar bu yıl erken kayıt yapacak. Özel okullarda kayıtlar 30 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

ÖZELE GİDENE DEVLET TERCİHİ YOK 

Özel okula kayıt yaptıranların devlet liselerini tercih hakkı olmayacak. Kayıtlar e-okul sistemine işleneceği için özel okula kayıt yaptıran öğrenciler görülecek ve devlet liseleri için tercih yapamayacak. 

DEVLETTE TERCİH 15 TEMMUZ’DA 

Özel okulların kayıtlarını tamamlamalarının ardından devlet liseleri ile yerleştirme işlemlerini MEB’e bırakan bazı özel okullar için tercih süreci başlayacak. Devlet liselerinde tercih işlemleri 15 Temmuz’da başlayacak, 25 Temmuz’da son bulacak. 

TEK LİSTE 25 OKUL TERCİHİ OLACAK

Devlet için tek tercih listesi olacak ve öğrenci 25 okul tercih edebilecek. 8 Ağustos’ta ise yerleştirme sonuçları açıklanacak. Ardından da ilki 9-15 Ağustos, ikincisi 19-23 Ağustos ve üçüncüsü de 26-31 Ağustos tarihleri arasında olmak üzere 3 kez nakil uygulaması gerçekleştirilecek. 

 

10-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin