Arama sonuçları

TEOG kaldıralı 43 gün oldu ama yeni model ortada yok

TEOG kaldıralı 43 gün oldu ama yeni model ortada yok

TEOG kaldıralı 43 gün oldu ama yeni model ortada yok. Sonuçları liselere geçişte kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) kaldırılmasının üzerinden 43 gün geçti. Ancak TEOG yerine gelecek sistem henüz belli değil. 

Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberine göre bu yıl TEOG sınavlarına girmeye hazırlanan 8'inci sınıfta okuyan yaklaşık 1.2 milyon öğrenci ve velileri haftalardır endişeyle yeni sistemi bekliyor ve "Ne zaman açıklanacak?" diye soruyor. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz 15 Eylül'de katıldığı bir TV programında "TEOG'un kaldırılması lazım" sözlerinden 84 saat sonra 19 Eylül'de TEOG kaldırıldı. 6 dersten ilk 6'sı birinci dönem, son 6'sı da ikinci dönem olmak üzere toplam 12 sınavın yapıldığı TEOG sınavları liselere geçişte kullanılan yerleştirme puanına yüzde 70 oranında etki yapıyordu. 

TEOG KALDIRALI 43 GÜN OLDU AMA YENİ MODEL ORTADA YOK 
 

Kaldırılan TEOG yerine hem Başbakan Binali Yıldırım hem de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bakanlığın 3 model üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Bu arada MEB tarafından hazırlanan modellerin Cumhurbaşkanlığı tarafından "uygun" bulunmayarak, geri çevrildiği ifade edilmişti. 
 

BU HAFTA YENİ TEOG AÇIKLANIR MI?


Aileler ve öğrenciler ise hazırlanan modelin ne olacağını merak ediyor. MEB 147'ye "TEOG yerine gelen sistem nedir ve ne zaman açıklanacak?" diye sorduklarında "Merkezi ortak sınavların yerine gelecek yeni sistemle ilgili tarafımıza bilgi ulaşmadığı için resmi açıklamaları takip etmeniz gerekiyor" yanıtını alıyorlar. Bakanlık da yeni sistemin ne zaman açıklanacağı konusunda tarih veremiyor. Ancak TEOG yerine gelecek sistemi Milli Eğitim Bakanlığı'nın değil, Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık tarafından açıklanacağı da konuşuluyor. 
 

BUGÜNE KADAR HANGİ SİSTEMLER TARTIŞILDI?
 

TEOG kaldırıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her okul kendi sınavını yapabilir" ve "En iyi okul evine en yakın okuldur" açıklamaları yapmıştı. Kamuoyunda TEOG yerine getirilecek sistemlerle ilgili şu modeller konuşuldu. 
 

YÜZDE 5'E ÖZEL SINAV, YÜZDE 95'E ADRESE DAYALI YERLEŞTİRME:

Bu modelde öğrencilerin yüzde 5'nin girmesine izin verilecek bir sınav yapılacak. Bu sınav sonuçlarına göre öğrenciler aralarında proje okulların da yer alacağı liselere yerleştirilecek. Geri kalan yüzde 95 ise ilkokulda olduğu gibi evlerine en yakın okullara adreslerine göre yerleştirilecek. Özel okullar kendi sınavını yapacak.
 

HER OKUL KENDİ SINAVINI YAPSIN:

İsteyen tüm okulların kendi sınavlarını yapabilecekleri ve isteyen öğrencilerin bu sınavlara girebilecekleri modelde yerleştirme işlemi sınav sonuçlarına göre yapılacak. 
 

OKUL NOTUNA GÖRE YERLEŞTİRME:

Öğrencilerin liselere yerleştirmeleri okul notları ile öğrencinin sosyal, sanat, spor gibi etkinliklere katılımlarına verilecek notlar dikkate alınarak gerçekleştirilecek. 
 

TEK MERKEZİ SINAV:

Yıl sonunda tek sınav yapılacak. Bu sınav sonucu ile okul notları dikkate alınarak, yerleştirme puanı oluşturulacak. Bu sınava isteyen öğrenci girecek. TEOG'da olduğu gibi öğrencilerin tümü girmek zorunda kalmayacak. 

 

 

31-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş