Arama sonuçları

TEOG kitapçığı çalınmamış ‘trollenmiş’

TEOG kitapçığı çalınmamış ‘trollenmiş’

27-28 Nisan 2016 tarihinde yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının soru kitapçığının çalınmadığı “trollendiği” anlaşıldı. Geçtiğimiz gün “TEOG sorularını satıyorum” diyen kullanıcı tarafından Facebook’ta paylaşılan TEOG kitapçığı kapağı görüntüsü hem öğrenciler hem de veliler de “Sorular çalındı mı?” endişesine yol açtı. 

Hem sosyal medyada hem de internet sitelerinde “Soruların çalındığı” iddiları üzerine de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) soruşturma yaptı. Sonuç kitapçık çalınmadı, trollendi. 

Bakanlık yaptığı açıklamada, "Sosyal medya ile yazılı ve görsel basına da konu olan ''sınav kitapçığı kapak görüntüsü' internet ve sosyal medya dünyasında 'trolleme' denen dezenformasyona dayalı bir algı çalışmasının ürünüdür" dedi.

BASIN NÜSHASINDA OYNANMIŞ 

Soruşturma sonucunda yayınlanan soru kitapçığı kapağı görüntüsünün daha önce yapılan sınavlardan sonra yayımlanan basın nüshasının oynanmış biçimi olduğunu söyleyen açıklayan bakanlık, "Sözü edilen 'kapak formatı' gerçekleştireceğimiz 'merkezi ortak sınavda kullanılacak kitapçık kapaklarıyla yazı karakteri, şablon ve mizanpaj yönünden bütünüyle farklıdır. Sınav güvenliğine dair herhangi bir prosedür ihlali ve sızma söz konusu olmayıp iddiaların tamamen uydurma ve asılsız olduğu tespit edilmiştir" dedi.

İKİNCİ DÖNEM SINAVLARI 

6 dersten yapılan TEOG sınavlarının ilk dönemi geçtiğimiz kasım ayında tamamlandı. İkinci dönem sınavları da bu ay içinde yapılacak. Sonuçları liselere geçişte kullanılan TEOG sınavlarına yaklaşık 1.3 miyon 8. sınıf öğrencisigiriyor. 

Petek SAMATYALI
info@pervinkaplan.com

 

09-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş