Arama sonuçları

TEOG mucizesini yaratan öğretmenlere 'sürgün' mü geliyor?

TEOG mucizesini yaratan öğretmenlere 'sürgün' mü geliyor?

TEOG mucizesini yaratan öğretmenlere 'sürgün' mü geliyor? 1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sonuçlarına göre Batman'da bir TEOG mucizesi yaşandı. Batman’da İMKB Ortaokulu’ndan 16 öğrenci ve bu öğrencilerden aynı sınıfta öğrenim gören 10 öğrenci bütün sorulara doğru cevap vererek Türkiye birincileri arasına girmeyi başardı. Ayrıca Batman genelindeki okullarda 60 öğrencinin TEOG sınavında birinci olduğu açıklandı.

Batman İMKB Ortaokulu, okul yetkilileri okul tarihinde daha önce böyle bir başarının yaşanmadığını belirtti. Okul Müdürü Necat Demiral, TEOG sınavında birinci olan öğrencilere ve öğretmenlere teşekkürlerini iletti ve okulda 15 öğrencinin de 120 sorudan, 119’unu doğru cevapladığını belirtti. Batman İMKB Ortaokulu’nda Arjin Canpolat, Işıl Canpolat, Mehmet Fatih Ocak, Mustafa Emir Özel, Miray İnci Başaran, Muhammed Talha Gökmen, Cansu Çiçek, Edanur Çetin, Beyza Nur Kiper, Gamze Akın, Şahin Göymen, Eda Nur Özhan, Yusuf Yapıcıoğlu, Abdullah Ardıl Acar, Ahmet Şimşek ve Seyfullah Binay TEOG sınavında birinci oldu.

ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENLERİNİ İŞARET ETTİ

TEOG sınavında birinci olan Miray İnci Başaran ve Edanur Çetin; “Devlet okulunda bu başarıyı yakalayan çok az insan oluyor, hocalarımızın desteği çok önemliydi, çok çalışmak önemli değil önemli olan düzgün çalışmak” diyerek, öğretmenlerinin başarılarındaki etkilerine dikkat çekti. TEOG Sonuçlarının başarılı olmasında öğrencilerinde ifade ettiği gibi hocaların desteği ve katkısı çok önemli. 

SENDİKAL EYLEMDEN AÇIĞA ALINDILAR

Görüştüğümüz öğretmenler, başarıda imzası bulunan öğretmenlerin 25’inin 29 Aralıkta yapılan iş bırakmaya dönük sendikal eylemi nedeniyle açığa alınan ve sonra görevlerine iade edilen öğretmenler olduğunu söylüyorlar. Aynı öğretmenler, başarılı 10 öğrencinin çıktığı sınıfın ilkokul öğretmeni ile ortaokul sınıflarının öğretmenlerinin de büyük bir bölümünün bu açığa alınan öğretmenlerden oluşuyor. Bu öğretmenlerin sınıflarının 40 öğrencili ve çocukların ailelerinin sosyo ekonomik olarak bütün gelir gruplarından oluşan bir yapıya sahipolduğunu ifade ediyorlar. Pek çok engel ve zorluğa rağmen bu başarıyı yakalayan çocuklar ile bu başarıda emeği, çabası, özverisi, enerjisi ve katkısı olan öğretmenlerimizi kutlamamız gerekiyor. 

BU ÖĞRETMENLERE ÖDÜL SÜRGÜN MÜ?

Bölgenin illerinde giderek yükselmekte olan bu ve benzeri başarılarda açığa alınan ve bu günlerde bir bölümü için sürgün kararı çıkarılmaya hazırlanan öğretmenlerin imzası bulunuyor. Bölge halkıyla ve çocuklarla özdeşim kuran söz konusu öğretmenleri katıldıkları sendikal eylemlerinden dolayı cezalandırmak değil ödüllendirmek gerekir. Bütün muhalif ve hak arama eylemlerini yasadışı ilişki içinde gören algı ve güvenlikçi politikalar bu başarının duvarlarına çarpmış gibi görünmekte. Başarıdan kendine pay çıkarmaya çalışan ve bu öğretmenlerin cezalandırılması için teklifte bulunan başta valilik olmak üzere bütün yerel yetkililer ellerini vicdanlarına şapkalarını önlerine koyup “Biz nerede yanlış yapıyoruz?” diye kendilerini sorgulamaları gerekir. 

MEB DE SORGULAMASINI YAPSIN 

Aynı sorgulamayı eğitim emekçilerini açığa alan, cezalandıran ve bugünlerde sürgüne göndermeye hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) da yapması yararlı olacak. Açığa alınıp göreve iade edilen ve başarılarda imzası olan öğretmenleri sürgüne göndererek yerlerine sözleşmeli öğretmenleri ki, biz buna “sözleşmeli kölelik” diyoruz atama politikasından vazgeçin. Bu sürgün politikası öncelikle bölge halkına sonrada bu halkın bir parçası olan çocuklara ve öğretmenlere yapılacak en büyük kötülük olacaktır. 

Sonuç olarak, Eğitim Sen, kurulduğu tarihten bu yana temel felsefesini ülke çocuklarının gelecekte aklı ve bilimi esas alan, bedensel ve fiziksel yönden sağlıklı ve nitelikli insanlar olarak yetişmesi, eğitimin nitelikli olması gerektiği üzerine kurdu. Varoluş gerekçesi emekçilerin insanca yaşam standartlarına kavuşması için mücadele etmeye, ülkede demokrasinin kurumsallaşması, insanlar arasında barış ve kardeşliğin yerleşmesine dayanmakta. O nedenle Eğitim Sen böyle üyeleri olduğu için ne kadar övünse azdır. Muhalif olanlara ve hak arayanlara yönelik her alanda geliştirilen itibarsızlaştırma politikalarına son verilmeli. Dertleri ülkenin geleceğine katkı koymak, insanların kardeşçe bir arada barış içinde yaşamak olan her sese kulak ve değer verilmeli.

 

04-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin