Arama sonuçları

TEOG velisinin zor kararı: Özel mi devlet mi?

TEOG velisinin zor kararı: Özel mi devlet mi?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukları liseye başlayacak velileri önümüzdeki aydan itibaren zorlu bir maraton bekliyor. Sonuçları liselere geçişte kullanılacak olan TEOG sınavları bitti. Önümüzdeki ay okullar kapanmadan önce de öğrencilerin hem okul notu olarak kullanılacak TEOG notları hem de yerleştirme puanları açıklanmış olacak. Bunun ardından da veliler için okul tercihleri başlayacak. Ancak velinin bu süreçte kararlı olması gerekecek. Çocuğunu göndereceği okul türüne yani özel mi yoksa devlet okulu mu olacağına en baştan karar vermesi şart. Aksi halde kuralları bilmeden vereceği karar çocuğuna zarar verecek.

YERLEŞTİRME SİSTEMİNDE NE DEĞİŞTİ?
Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen yıl liselere yerleştirme sistemini değiştirdi. Eski sistemde tercih döneminde veli çocuğunu hem özel hem de devlet okuluna kayıt yaptırabiliyordu, Eğer devlette istediği okul olursa özel okuldaki kaydından vazgeçiyordu ya da tam tersi tercihini özel okuldan yana kullanıyordu.  

Ancak öğrencilerin hem özel hem de devlette kayıtlı olmaları ve tercih sürecinin sonunda karar vererek, birinden vazgeçmesi "kontenjanların boş yere doldurulup, kayıtlar döneminde de boş kontenjan oluşmasına neden olduğu" için eleştiriliyordu. MEB de bu eleştirilerden kurtulmak için yerleştirme takvimini "özel" ve "devlet" diye ayırdı. Bu sistemde velinin en baştan çocuğu için tercih yapmasını istedi. Böylece özel okula gidecek öğrenciler yerleştirme sisteminin dışına çıkarıldı. 

ÖNCE ÖZEL OKULLAR KAYIT YAPACAK
Bu sistem bu yıl da geçerli olacak. TEOG puanları açıklandıktan sonra devlet okulları için tercih takvimi başlamadan özel okullar puanlarını açıklayacak ve kayıtlarını yapacak. Özel okula kayıt olan öğrenciler ise devlet okulları için tercih listesi hazırlayamayacak. Onlara tercih ekranı açılmayacak. Ancak devlette ilk yerleştirme dönemi son bulduktan sonra boş kontenjan olursa "nakil uygulaması" ile şanslarını deneyebilecekler. Bu yüzden velilerin TEOG yerleştirme sisteminin kurallarını iyi bilmeleri ve ona göre tercih yapmaları gerekiyor.

Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın köşe yazısı olarak da yayımlanmıştır
Fotoğraf: Üsküdar Amerikan Lisesi 

 

20-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin