Arama sonuçları

TEOG’da 15 bin şampiyon mu var?

TEOG’da 15 bin şampiyon mu var?

Eğitim İş Sendikası, 2’nci dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi merkezi ortak sınavlarında 15 bin birinci olduğunu iddia etti. Bu öğrenciler 120 sorunun tamamını doğru yanıtladı. Eğitim İş yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırladığını iddia etti. Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1 MİLYON 185 BİN ÖĞRENCİ KATILDI: 2. dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG) merkezi ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrencimiz katılmıştır.

2. DÖNEM KOLAY HAZIRLANDI: 1. dönem TEOG sınavlarında ortalama başarının düşük olması nedeniyle 2.Dönem TEOG sorularının bilinçli olarak kolay hazırlandığı tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan TEOG sınavlarında iki bin ile dört bin arasında öğrencimizin 120 sorunun tamamını doğru yapabildiği bilinen bir gerçektir. Milli Eğitim Bakanlığı 1.dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlatmıştır. 

YAKLAŞIK 15 BİN ÖĞRENCİ TAMAMINI DOĞRU YAPTI: Bu nedenle de sendikamızın araştırmalarına göre; 2.Dönem TEOG’ta yaklaşık 15 bin öğrenci 120 sorunun tamamını doğru yapmıştır. Buradaki sorun çocuklarımızın soruların tamamını doğru yapabilmesi değil Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapay bir başarı hikayesi yazma girişimidir. Ölçme-değerlendirmede tutarlılık önemli bir süreçtir. Tutarlılık ölçme aracının birkaç kez uygulandığında benzer sonuçları vermesi düzeyidir. Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması sınavın tutarlılığını şüpheli hale getirmiştir.

BATMAN’DAKİ SONUÇLAR AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKTI:  Son olarak Batman’daki TEOG sınav sonuçları akıllarda soru işareti bırakmıştır. Batman'da bir ortaokul da, aynı sınıftaki 10 öğrencinin 120 sorunun tamamını doğru yaptığı, aynı sınıftan 6 öğrencinin bir, 5 öğrencinin ise 2 soruyu yanlış yaptığı, Batman İl Milli Eğitim Müdürü’nün açıklaması olarak basında yer almıştır. 

SONUÇLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILMALI: Bu durum birçok açıdan şüphe uyandırmıştır. 1 Milyon 185 bin öğrencimizin ve tüm öğretmenlerimizin haklarını koruma adına şüphe uyandıran bu husususun objektif olarak araştırılarak sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

MEB BU SORULARA YANIT VERMELİ: Sınava giren tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hakkını korumak adına;
1.      Batman’da ya da başka bir ilde TEOG sorularının çalınmış olma ihtimali var mıdır? Bu husus derhal araştırılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.
2.      Batman’da ya da başka illerde yaşanan sıkıntıların kaynaklarının, kamuoyunu rahatlatma adına bir an önce ortaya çıkarılması, sınavın güvenilirliği açısından önemlidir.
Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG’la ilgili yaşanan tüm sorunlarla ilgili, öğretmen ve öğrencilerimizin haklarının korunması, bulanıklığın ortadan kalkması, vicdanların rahatlaması amacı ile ivedilikle kamuoyuna bilgi vermelidir.

 

03-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş