Arama sonuçları

TEOG’da 2 soru iptal edilsin tartışması

TEOG’da 2 soru iptal edilsin tartışması

TEOG’da 2 soru iptal edilsin tartışması yaşanıyor. Veli, öğrenci ve eğitimciler Türkçe ve Matematik sınavlarında iki sorunun hatalı olduğunu söyleyerek, iptal edilmesi gerektiğini belirtiyor. Soruların iptali için de change.org’da imza kampanyası başlatıldı. 

Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre sonuçları liselere geçişte kullanılan TEOG sınavlarıyla ilgili hatalı soru tartışması var. Sonuçları liselere geçişte kullanılan ve 1.2 milyon ortaokul 8'inci sınıf öğrencinin iki gün boyunca girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının ardından "hatalı sorular" tartışması başladı. Veliler ve eğitimciler Türkçe ve Matematik sınavlarından birer sorunun iptalini istiyor. Bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) iletmek için de imza kampanyası başlatıldı. 

TÜRKÇE'DE ‘UNUTMAK’ SORUNLU 
İptali istenen sorulardan biri sınavdan sonra da eleştirilere neden olan Türkçe sınavı A kitapçığındaki 1. soru. Cevap anahtarında doğru olarak verilen A şıkkının hatalı, D şıkkının doğru olduğu belirtiliyor. 
Bilfen Ortaokulu uzmanları bu soruyla ilgili: Soruda "unutmak" sözcüğünün öncülünde verilen 2. cümledeki "Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk." şeklindeki kullanımı "Bir şeyi yapamaz duruma gelmek" anlamını net olarak vermiyor, öğrenciler de bu sözcüğü 'Hatırlamamak" olarak değerlendirdi. Çünkü Türk Dil Kurumu'nda da "unutmak"sözcüğünün 3. anlamı olan "Bir şeyi yapamaz duruma gelmek: Onu da bilirdim eskiden memleketteyken amma sonradan unuttum" şeklinde bir cümleyle örneklenmektedir. Ancak cümledeki "kitap okumayı unutmak" ifadesi sözlükteki örnekte belirtildiği gibi zamanla unutulacak bir beceri değildir. Diğer taraftan cümle günlük rutin işler içinde yapılması gereken bir şeyi unutmak olarak yorumlandığında da yorgunluk sebebiyle hatırlanamamış bir eylem olarak değerlendirilmiştir. 

MATEMATİK MÜFREDAT DIŞI
İptali istenen Matematik B kitapçığında 20. soru olan "K ve L sayı doğrusu" sorusunun ise 2. TEOG konusu olduğu ve ilk TEOG için müfredat dışı olduğu savunuluyor. Sınavlara soru ve cevaplar yayımladıktan sonra 5 gün içinde itiraz edilebiliyor.

26-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş