Arama sonuçları

TEOG’da en kolay din en zor matematik soruları

TEOG’da en kolay din en zor matematik soruları

Sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) derslerinin sınav sorularını için Milli Eğitim Bakanlığı “analiz” yaptı. A kitapçığı dikkate alınarak yapılan çalışmada testlerin zorluk derecesi, sorunun güçlük düzeyi ve ayırt edicilik indeksi açısından incelendi. Rapor, A kitapçığındaki sırayla uyumlu hazırlandı. Güvenirlik katsayısının, 0 ve 1 arasında değer aldığı ve değerin 1'e yakın olmasının, testin maddeleri arasındaki iç tutarlılığı gösterdiği belirtilen bakanlık çalışmasına göre TEOG güvenlik katsayısı 0.969 bulundu. Bu da TEOG’un güvenilir sonuçlar ürettiği ve soruların testin tamamıyla uyumlu olduğunu ortaya koyduğu şeklinde yorumlandı. 

ORTA ZORLUKTA BİR SINAV

Çalışmaya göre testin güçlük düzeyi de 0 ve 1 arasında değer alıyor. Güçlük düzeyinin sıfıra yaklaşması testin zor, 1'e yaklaşması ise kolay olduğu anlamına geliyor. Bu kapsamda, TEOG’un ortalama güçlük düzeyi 0.574 oldu. Bu da sınavın orta güçlükte zorluk derecesi bulunduğunu gösterdi. 

HANGİLERİNİ KOLAY BULDULAR?

Sınavdaki alt testlerde güçlük düzeyine bakıldığında, en zor testin sırasıyla 0.428 ile matematik, 0.533 ile fen ve teknoloji, 0.554 ile yabancı dil, 0.589 ile Türkiye Cumhuriyeti inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 0.595 ile Türkçe, 0.746 ile din kültürü ve ahlak bilgisi olduğu görüldü. 

EN ZOR SORU HANGİSİ OLDU?

Raporda, 120 sorunun tek tek madde güçlük indeksleri de yer aldı. Bu kapsamda, matematik testinin en zor sorusu, üslü sayılara ilişkin üçüncü soru oldu. Soru şöyle:

5 üzeri -4 sayısı aşağıdakilerden hangisine eşittir? 

A) 0.0005 B) 0.0002 C) 0.0016 D) 0.0025

24-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş