Arama sonuçları

'Tercih çocukları imam hatip lisesine yerleştirmek'

'Tercih çocukları imam hatip lisesine yerleştirmek'

'Tercih çocukları imam hatip lisesine yerleştirmek'. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistemi şöyle değerlendirdi: "Tercih çok belli, bu çocukları mümkünse oradaki imam hatip lisesine yerleştirmek." 

Emir, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın gözaltına alınan avukatlarının, Tekirdağ Kapalı Cezaevi'nde meydana gelen olayda yaralandıklarını hatırlattı. Emir, avukatlardan birinin iki gün boyunca kolu kırık halde bekletildiğini ve avukatlara yönelik kötü muamele yapıldığını savundu.

'TERCİH ÇOCUKLARI İMAM HATİP LİSESİNE YERLEŞTİRMEK'

Emir, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın, TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin açıklamalarına ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı: 

"Bakan Yılmaz'ın kafası son derece karışık. Yapılmak istenen bilimsel ve pedagojik verilere aykırı. Peki tercih bunun neresinde? Hiçbir yerinde değil. 5 okul verecekler, o 5 okuldan 2'si imam hatip, 2'si meslek lisesi, bir tanesi oradaki, kendi deyimleriyle başarısız, niteliksiz bir okul. Dolayısıyla burada tercih nerede oluyor? Burada tercih yok. Tercih çok belli, bu çocukları mümkünse oradaki imam hatip lisesine yerleştirmek. Açık seçik ortada.

NİTELİKLİ OKUL SAYISI AZ İSE  

Nitelikli okul sayısı az olduğu için buraya gitmek isteyen çocuklar yine sınava girecek. İsteyen istediği okula gidemeyecek. Eğitimde gelinen bu noktada eski sisteme dönülmüştür. Ama eski sistemden önemli bir farkı vardır. Eski sistemde iyi kötü gençlerimiz, çocuklarımız yakınlarında kendi istedikleri tipte bir okul bulabiliyorlardı. Oysa bugün artık eğitimin imam hatipleştirilmesi dolayısıyla artık eğitim bölgelerinde çocuklarımız imam hatip okullarına gitmeye mecbur bırakılacaklar. Bir önceki sistemden tek farkı budur. Onun dışında sınav da yerleştirme de seçme de dershane de emlak rantı da vardır. Çünkü velilerimiz, o okullara yakın ev tutabilmek veya belge almak için yarışa girecekler."

06-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş