Arama sonuçları

Tercih yapacaklara YÖK atlası

Tercih yapacaklara YÖK atlası

Bu yıl ÖSYS'ye başvuran 2 milyon 255 bin 386 kişiden, 2 milyon 178 bin 563'ü pazar günü YGS'ye girecek. YÖK, üniversite sınavları sonrası tercih yapacak öğrenciler için Yükseköğretim Program Atlası hazırladı. Adaylar, Yükseköğretim Program Atlası'na "yokatlas.yok.gov.tr" adresinden ulaşabilecek. 

YÖK Başkanı Saraç, “atlas”ın adayların sınav sonrası tercih aşamasında karşılaştıkları problemlerinin çözümü için hazırlandığını belirten Saraç, sınava girenlerin öğrenim durumlarıyla ilgili ÖSYM istatistikleri incelendiğinde, adayların okumakta oldukları ya da mezun oldukları üniversiteden, programdan memnun olmadıkları, zamanında bilinçli tercih yapmadıklarının görüldüğünü söyledi. 

Saraç, "Yükseköğretim Program Atlası" uygulama ve uygulamada yer alan "YÖK Lisans/ YÖK Önlisans Atlası" ve "YGS-LYS Net Sihirbazı" tanıtım toplantısında, ÖSYM'nin 2015 yerleştirme istatistiklerine göre, tercih yapan 1 milyon 239 bin 800 adaydan 784 bin 950'sinin örgün programlara yerleştiğini dile getiren Saraç, şu açıklamaları yaptı:

BİLİNÇLİ TERCİH YAPILMIYOR: YÖK, yükseköğretim sistemini tercih edip üniversiteli olma niyetini ÖSYM'ye bildiren her 100 öğrenciden 63'üne, adayların tercihleri çerçevesinde, örgün programlarda bir yer sunmuş. Bu iyi bir oran. Ancak gelin görün ki bu adaylardan 100 bin 732'si kazandıkları programlara gidip kesin kayıt yaptırmamış. Bu, hem bu adaylar hem üniversiteler hem de yükseköğretim sistemimiz için kayıp demek. Kayıt yaptırmama davranışının ardında da bilinçli yapılmayan tercihlerin yattığını söyleyebiliriz.

'BİR TERCİH ROBOTU DEĞİL': Yükseköğretim Program Atlası ile öğrencilerimizin üniversite tercihlerinin yönlendirilmesi hususunda öğrencilerimiz, sanal ortamda, cep telefonuyla bile erişebilecekleri güvenilir bir bilgi kaynağına, sanal bir rehbere kavuşmuş olacak. YÖK Program Atlası bir 'tercih robotu' değildir. Ondan daha da ileri noktada, sadece YÖK tarafından derlenebilecek veya paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir bir referans kaynaktır.

ÖĞRENCİ DOSTU YÖK:YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetinde idi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizin gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz. Görsellerin seçimi, kullanılan dil, hatta program isimlerinin bile gençlere hitap edecek şekilde belirlendiğine dikkati çeken Saraç, öğrenci dostu YÖK olmak için üniversite adayı lise öğrencilerine de hizmet sunduklarını aktardı.

YANLIŞ KAPILARI ÇALMASINLAR: YGS sonrası adayların hedeflerine ne kadar yakın veya uzak olduklarını merak edecekler. Yanlış kapıları çalmasınlar ve yanlış arayışlara girmesinler istiyoruz. YÖK Program Atlası'nda, hedefledikleri programlara geçen sene yerleşenlerin YGS sonrasındaki ortalama başarılarını görebilirler. Böylece kendilerine gerçekçi hedefler belirleyebilirler. LYS aşamasından sonrasındaki tercihlerinde bu atlas yine kendilerine yol gösterecektir.

HANGİ PROGRAMA KAÇ NET GEREKİYOR?: Atlas adaylarımız için nitelikli bir rehber hoca görevi üstlenecektir. Adayların girmek istedikleri programlarla ilgili sunulan bilgiler şimdiye kadar adaylar için rehberlik yapanların ulaşamadığı bilgilerdir. Her bir öğrenci alan programın, bir anlamda kimlik bilgileri verilmektedir. On bini aşkın programın her birisi için 500 bin yerleşen verisi derlenerek girildi. Adaylar, hedefledikleri programlar için hangi testten, kaç net yapmaları gerektiği bilgisine de buradan ulaşabilecek.  Programa geçen sene yerleşenlerin tek tek testlerdeki netlerinin hesaplandı ve bunların ortalamaları alındı.

BARAJ UYGULANAN BÖLÜMLER ARTACAK: Yükseköğretimde girdi kalitesinin yükseltilmesi için son bir yılda önemli kararlar aldıklarını, tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk programlarına girişte taban başarı sırası şartı getirdiklerini ve YGS baraj puanını 140'tan 150'ye çıkardıklarını anımsatan Saraç, başka programlar için de aynı istikamette karar almak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. YÖK'ün yaptığı çalışmalar ile gelecek yıl eğitim, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerine de baraj uygulaması getirilecek.  

Bu blog AA abonesidir

10-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş