Arama sonuçları

Tercihine yerleşemeyen zorunlu açık liseye

Tercihine yerleşemeyen zorunlu açık liseye

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin nasıl olacağını düzenleyen 2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzunu yayınlamasının ardından TEOG yerleştirmelerinin de ayrıntıları ortaya çıktı. 

Geçen yıl en çok eleştirilen iki uygulama bu yıla da değişmedi. Bunlardan biri özel okula kayıt yaptıranların devlet tercihlerine katılamayacak olması. 

Bir diğeri de 25 tercih yapacak öğrencilerin bu tercihlerinden birine yerleşemediklerinde otomatik olarak açık liseye kaydedilmesiydi. 14 yaşındaki çocukları örgün eğitim dışına çıkardığı için eleştirilen bu uygulama bu yıl da değişmedi. Eğer 25 okulu yazan öğrenci bu tercihlerden birine yerleşemezse zorunlu adresi açık lise olacak. Çünkü MEB açıkta kalan bu öğrencileri otomatik olarak açık liseye kaydedecek. 

GEÇEN YIL 200 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLMİŞTİ
Geçen yıl yaklaşık 200 bin öğrencinin ilk yerleştirmenin ardından açık liseye gönderilmişti. Bu uygulama yüzünden açık liseye zorunlu kaydedilen bu öğrencilerin önünde tıpkı geçen yıl olduğu gibi imam hatip, meslek lisesi ya da özel okul seçeneği kalacak. Parası olan aileler çocuklarını özel okula gönderecek, parası olmayanlar da çocukları örgün eğitimin dışına çıkmasın istiyorsa imam hatip ya da meslek liselerinden birini tercih edecek. 

Kaynak: Habertürk

12-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş