Arama sonuçları

Terör üniversiteliyi de 'telafi'ye soktu

Terör üniversiteliyi de 'telafi'ye soktu

Güneydoğu'daki çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları yüzünden yalnızca ilköğretim ve lise öğrencileri eğitimden uzak kalmadı. Aynı zamanda üniversiteli gençler de eğitimlerine devam edemedi. Şırnak Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri telafi eğitimine girdi. Şırnak'ta PKK terör örgütüne yönelik operasyonlar nedeniyle eğitimleri aksayan bin 87 üniversite öğrencisi ile 50'yi aşkın akademisyen daha telafi eğitimi için Batman Üniversitesi'ne geldi. 

Şırnak Üniversitesinin talebi doğrultusunda öğrencilerin telafi eğitimi için kentte geldiğini belirten Batman Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Hamza Şimşek, bu öğrencilerin 22 sınıfta eğitim göreceğini söyledi. Öğrencilerin ilahiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde okuduğunu dile getiren Şimşek, Şırnak Üniversitesi ile Batman Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında öğrencilerin Batman'a geldiğini bildirdi.

Şimşek, "İlk olarak ilahiyat fakültesi öğrencilerinin daha sonra da mühendislik ve iktisat fakültesi öğrencileri geldi. İlahiyat öğrencilerinin eğitimlerinde son haftaya gelindi. Diğer bölümlerin eğitimi de 5 haftaya kadar tamamlanması planlanıyor." dedi.

Öğrencilerden Aynur Kartal da Şırnak'ta yaşanan terör olaylarından olumsuz etkilendiklerini, hem maddi hem de manevi açıdan sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Kartal, "Başka bir şehirdeyiz. Bu durum derslerimizi aksattı. Buraya alışmaya çalışıyoruz. Dersler çok yoğun geçiyor. 2-3 ayın derslerini 5 haftada işlemeye çalışacağız. Hem hocalarımız hem de biz çok zorlanıyoruz." diye konuştu.

Şırnak'tan Batman Üniversitesine gelen öğrenci sayısının bin 700'e ulaştığı, öğrenci ve akademik personelin Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kaldığı bildirildi.

Bu blog AA abonesidir.

 

03-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin