Arama sonuçları

Teşvik alanların hakları devam edecek mi?

 Teşvik alanların hakları devam edecek mi?

Teşvik alanların hakları devam edecek mi? Milli Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kursları ile temel liselerin kapatılacağını duyururken, teşvik uygulamasının son bulacağını da açıkladı. Peki teşvik alan öğrenciler ne olacak? Teşvikleri devam edecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dün gece milyonlarca öğrenci ve velisini ilgilendiren karar aldı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre üniversiteye hazırlanan öğrencilerin devam ettiği özel öğretim kursları 2019–2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacak. Dershanelerin dönüşüm sürecinde ortaya çıkan temel liseler ise 2018-2019 öğretim yılının sonunda yani bu yıl haziran ayında kapanmış olacak.

Ancak bakanlığın duyuruları bunlarla sınırlı kalmadı. Bir başka duyuru da özel okulda okuyan öğrencilere verilen teşvikler ile ilgili oldu.

 

TEŞVİK ALANLARIN HAKLARI DEVAM EDECEK Mİ?

 

2014 yılında başlatılan kamuoyunda teşvik olarak da adlandırılan eğitim ve öğretim desteği uygulaması sadece belli okullar ve öğrenciler için sürecek. Bu okullar da organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okulları ve bu okullarda öğrenim gören öğrenciler.

 

KİMLER İÇİN KALKMIŞ OLDU?

 

Bu okullar ve okulların öğrencileri dışında diğer özel okullar için 2018–2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacak. Bu kapsamda 2019–2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren özel okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmeyecek.

 

KADEMESİ SON BULANA KADAR DEVAM EDECEK

 

Halen özel okullarda bu desteği alan öğrenciler ise, öğrenim gördükleri okulun öğretim kademesi süresi boyunca destekten yararlanabilecek. Yani bu yıl ilkokul birinci sınıfta teşvik alan öğrenci 4’üncü sınıfın sonuna kadar, ortaokulda alan 8’inci sınıfın sonuna kadar, lisede alan ise 12’inci sınıfın sonuna kadar teşvik almaya devam edecek.

BAKAN SELÇUK: KADEMELİ OLARAK KALDIRACAĞIZ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz kasım ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada teşviğin kademeli olarak kaldırılacağını açıklamıştı. Selçuk, 2014-2015 öğretim yılından bu yana özel okullarda okuyan öğrencilere verilen öğretim desteğinin kaldırılacağını belirterek, "Buradaki bakış açımız dezavantajlı durumda olan resmî okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet etmektir" demişti.

BU YIL 75 BİN ÖĞRENCİ TEŞVİK ALIYOR

Bakan Selçuk'un verdiği bilgilere göre 2018-2019 öğretim yılında 75 bin öğrenci teşvik alıyor.  Buna göre okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokulu ve ana sınıfı) 6 bin, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim düzeylerinde 15'er bin, temel lise seviyesinde de 24 bin öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanıyor.

Özel okullarda, 2018-2019 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanacak her bir öğrenciye, okul öncesi eğitim kurumları için 3 bin 290 lira, ilkokul ve temel lise için 3 bin 960'ar lira, ortaokul ve ortaöğretim için de 4 bin 610'ar lira destek veriliyor.

TEŞVİK UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI?

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Bakanlığımızın başlatmış olduğu eğitim ve öğretim desteği uygulaması, devlet okullarındaki ikili eğitim yükünün ve derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasına katkı sağlamıştır.

TEŞVİK ALAN ÖĞRENCİ SAYISI NE OLDU?

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 301 bin 777 öğrenciye 1 milyar 207 milyon 708 bin 478 TL eğitim ve öğretim desteği ödemesi yapıldı.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında geçen yıllardan hak kazanan ve bu eğitim ve öğretim döneminde yeni katılan 75 bin öğrenci ile toplamda 253 bin 827 öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden faydalanıyor.

 

 

 

29-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş