Arama sonuçları

Teşvik almak için veli ve özel okul üçkağıdı

Teşvik almak için veli ve özel okul üçkağıdı

Teşvik almak için veli ve özel okul üçkağıdı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), maarif müfettişleri ve Sayıştay denetçileri çeşitli illerde yaptıkları denetimlerde, bazı velilerin ve özel okulların gerçek dışı beyanlarla haksız eğitim ile öğretim desteği ödemesini sağladığını belirledi. 

MEB yetkilileri, özel okullara devam eden öğrenciler adına 2014-2015 öğretim yılından bu yana verilen eğitim ve öğretim desteği ödemelerine ilişkin beyanlar konusunda açıklama yaptı. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sayıştay denetçileri ve maarif müfettişleri tarafından çeşitli illerde yapılan denetimlerde, bazı velilerin ve özel okulların gerçek dışı beyanlarla haksız eğitim ile öğretim desteğinden faydalandığı tespit edildi.

TEŞVİK ALMAK İÇİN GERÇEKDIŞI BEYAN

Gerçeğe aykırı gelir beyan eden veliler, bu beyanları sisteme eksik ve yanlış giren veya başarı belgesi ibraz etmediği halde öğrencilere ilave puan veren özel okul yetkilileri hakkında cezai işlem uygulandı. Haksız teşvik verilen öğrencilerin destek ödemeleri Bakanlık tarafından kesildi.

KAPATMA CEZASI DA VAR 

Bakanlık tarafından özel okul teşviği olarak yapılan ödemeler, bunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte velilerden tahsil edilecek. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan tarafın özel okul olması ve aynı fiilin tekrar edilmesi halinde kanun gereği okulun kurum açma izninin Bakanlıkça iptali söz konusu olacak.

2017-2018 öğretim yılı için ağustos ayında gerçekleşecek eğitim ve öğretim desteği müracaatları konusunda da velilerin ve özel okul yetkililerinin duyarlı davranmamaları halinde mağdur olacaklarını ifade eden Bakanlık yetkilileri, önümüzdeki süreçte destek ödemelerini daha sıkı denetime tabi tutacak.

Eğitim ve öğretim desteği kapsamında, özel okullarda öğrenim gören 313 bin 378 öğrenci adına MEB tarafından destek ödemesi yapılıyor.

Bu blog AA abonesidir

18-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş