Arama sonuçları

TEVİTÖL bu yıl öğrenci almayacak

TEVİTÖL bu yıl öğrenci almayacak

TEVİTÖL bu yıl öğrenci almayacak. Türk Eğitim Vakfı'na (TEV) bağlı olan üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü  İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) yeni öğretim programına geçecek ve 2018-2019 öğretim yılında öğrenci almayacak.

"TEVİTÖL 21. Yüzyıl" (T21-C) projesi 2019 'dan itibaren uygulanmaya başlanacak. IB ve Anadolu lisesi müfredatı uygulayan okul "maliyet" yüzünden bundan sonra tek program yürütecek.  İngilizce hazırlık sınıfları kaldırılacak.  2019-2020 yılı itibarıyla saatleri artırılmış yeni İngilizce programı uygulanacak.

IB programı da 2018-2019 yılında kalkacak. Sadece programa başlamış 11. sınıflar devam edecek. Proje, 3+1 yıl olarak kurgulanıp, son yıl ağırlıklı olarak üniversite sınavı hazırlık yılı olarak yapılandırılacak.

TEVİTÖL BU YIL ÖĞRENCİ ALMAYACAK

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nin (TEVİTÖL) dönüşümü için başlatılan "TEVİTÖL 21. Yüzyıl" (T21-C) projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili'nin açıklamaları şöyle:

 

 3 MİLYON DOLAR PARA AYRILIYOR

İğnebekçili, her yıl okulun ortalama bursluluk oranının yüzde 60'ın üzerinde olduğunu ve her yıl vakfın okul için 3 milyon dolar para ayırdığını söyledi.  İğnebekçili, son 25 yılda Türkiye'de ve dünyada gerek teknoloji gerekse eğitim kurumları açısından büyük değişimler yaşandığına dikkati çekti. İğnebekçili, kendilerinin yaptıklarını ve yapamadıklarını sorgulamaları için 6-7 ay önce bu konuda bir çalışma başlattıklarını anlattı. İğnebekçili, son yıllarda ortaya çıkan STEM ya da STEAM olarak adlandırılan bilim, mühendislik, matematik, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu çok yönlü bir eğitimin verilmesinin yetenekli çocuklar için daha anlamlı olacağını vurguladı.

AYNI STANDARTTA EĞİTİM VERECEK

 

Okulda şartlarının gereği olarak iki sistemi birarada yürütmek zorunda kaldıklarını aktaran İğnebekçili, sözlerini şöyle sürdürdü:

İKİ EĞİTİM MODELİ MALİYETLİ

"Türkiye'de üniversiteye devam edecekler için Anadolu lisesi müfredatını bir şekilde uygulamak, bir de yurt dışına gitmek isteyenler için de IB programını sürdürmek. Bu iş öylesine ayrıcalıklı bir nokta getiriyor ki iki tane ayrı eğitim modeli yan yana devam ediyor. Bunun çok ciddi bir maliyeti var. Öğrencilerimizin aldığı eğitim aynı olmuyor. Anadolu lisesi eğitimi alanlara öteki eğitimin esnekliklerini sunma imkanımız yok. IB alanlara da eğer ki eğitim hayatını yurt dışında devam ettiremeyecekse (ki onunda en önemli şartı burs bulabilmek) çocuğun istikbaliyle oynuyorsunuz. İster yurt içi ister yurt dışı olsun aynı kalitede eğitim olması lazım. Bu nedenle TEV ile işbirliği içerisinde yeni bir modelin gerçekleştirmeye çalışıyoruz. TEVİTÖL 21. Yüzyıl modeli, 2019-2020 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Bu sene mevcut sistem devam edecek. Yeni seçtiğimiz modeli okulun şartlarına göre daha da üzerinde hassas çalışmalar yapılarak şekillendirilmesi lazım. Okul her öğrenciye aynı standartta eğitim vererek, öğrencilerin hem yurt içinde hem yurt dışında başarısını daha yukarıya çıkaracak bir eğitime odaklanıyor."

2019-2020 ÖĞRETİM YILINDA 75 ÖĞRENCİ ALINACAK

2019-2020 eğitim öğretim yılında alacakları öğrenci sayısının yaklaşık 75 olacağını aktaran İğnebekçili, burs isteyenleri ailelerin imkanlarına ve çocukların başarılarına göre sıraladıklarını ve üstün yetenek eğitimini alabilecek çocukların büyük kısmını burslu olarak kabul edeceklerini söyledi.

İNGİLİZCE EĞİTİMDEN TAVİZ DEĞİL

İğnebekçili, bu modelle 2018-2019 öğretim yılında İngilizce hazırlık sınıfının da kaldırılacağına işaret ederek, bunun İngilizce eğitiminden taviz verme anlamı taşımadığını, İngilizce eğitimini farklı programlarla güçlendireceklerini ve ders dışı faaliyetlerle de sürdüreceklerini vurguladı.

BURSLULUK İÇİN ELEME YAPILACAK

TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay da öğrencileri genel seçimle eleyeceklerini ve okuldaki öğrencilerin büyük bir bölümü burslu olduğundan bursluluk için bir ön eleme yapacaklarını belirtti.

2018-2019 ÖĞRETİM YILINDA ÖĞRENCİ ALINMAYACAK

Günay, teknolojik alt yapı ile yeni sistemin hazırlıkları ve İngilizce hazırlık sınıflarının kaldırılması çalışmaları nedeniyle 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenci alamayacaklarını aktardı.

PROJE 2019-2020 YILINDA BAŞLAYACAK

2019-2020 öğretim yılında uygulamaya konulacak "T21-C" projesiyle eğitim sürecinin 21. yüzyıl gerekleri yönünde şekillendirilmesi, yetenek geliştirme ve verimli kaynak kullanımı konularında ileriye dönük adımlar atılması ve okulun daha kapsayıcı, etkili hale getirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, 2018-2019 öğretim yılında hazırlık sınıfı kaldırılarak, 2019-2020 yılı itibarıyla saatleri artırılmış yeni İngilizce programı uygulanmaya başlanacak. Programın hazırlığı, izinleri ve teknolojik alt yapısı için 2018-2019 öğretim yılında yeni öğrenci kaydı alınmayacak.

IB programı 2018-2019 öğretim yılı itibarıyla kaldırılarak, sadece programa başlamış 11. sınıflar için bir yıl daha devam edecek. Proje, 3+1 yıl olarak kurgulanıp, son yıl ağırlıklı olarak üniversite sınavı hazırlık yılı olarak yapılandırılacak.

EKONOMİK SIKINTIYA GİRİNCE TEV ALMIŞTI

 

TEVİTÖL, Türkiye'deki üstün zekâ ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi lise düzeyindeki yaş grubuna, karma ve yatılı olarak veren tek kurum. 1993 yılında, Sezai Türkeş tarafından kurulan bu kurum 2001 yılında ekonomik sıkıntıya düşünce  okul eğitim-öğretim etkinliklerini Türk Eğitim Vakfı bünyesinde sürdürüyor.

TEVİTÖL VELİLERİ NE DİYOR?


"Masraflar" gerekçesiyle hem okulun eğitim programının değişmesine hem de önümüzdeki yıl öğrenci alınmama kararına ise öğrenciler, veliler ve mezunlar tepki gösteriyor. Sosyal medyada da "TEVİTÖL iyidir" diyerek, şunları dile getiriyor:

"Bizler TEVİTÖL velileri ve öğrencileri olarak görüşme yapmadan basın bildirisini etik bulmadığımız için açıklama yapmamıştık. T-21-C projesinin daha önce yapılan açıklamalara rağmen havada kalan tam detaylarını ve mevcut öğrenciler için nasıl uygulanacağını öğrenmeyi beklemekteyiz. Veli ve öğrenci gruplarımız, mevcut öğrencilerimize verilen taahhütlerin, TEV’in ilkelerine uygun şekilde yerine getirilmesini sağlamak amacıyla tam bir birlik içerisinde organize olmuş durumdadırlar. "
 

 

 

10-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş