Arama sonuçları

Tıp fakültesi öğrencilerine ve doktorlara ‘sağlıklı beslenme’ eğitimi

Tıp fakültesi öğrencilerine ve doktorlara ‘sağlıklı beslenme’ eğitimi

Tıp fakültesi öğrencilerine ve doktorlara ‘sağlıklı beslenme’ eğitimi. Sabri Ülker Vakfı, ‘Beslenme ve Sağlık İletişim Programı’nı bu kez tıp fakültesi öğrencileri ve sağlık profesyonellerinin hizmetine sundu.

Kurulduğu 2009 yılından bugüne, gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, topluma bu konulardaki en doğru, güncel ve bilimsel bilgiyi aktarmak hedefiyle sürdürülebilir projeleri yaşama geçiren vakıf, bu çerçevede hayata geçirdiği Beslenme ve Sağlık İletişimi Programı’nı üniversitelere de taşımış oldu.

Çeşitli üniversitelerin tıp fakültesi 4-5-6. sınıf öğrencileri, uzmanlık eğitimi devam eden tıp fakültesi mezunları ve hemşirelerin beslenme bilimi konusundaki gelişimine katkı sağlamak için Sabri Ülker Vakfı, Medikal Klinik Beslenme ve Sağlık İletişim Programı’nın ilkini gerçekleştirdi.

İstanbul’da Demiroğlu Bilim Üniversitesi’nde yapılan programa birçok farklı üniversitenin tıp ve sağlık bilimleri fakültesinden katılan 400 katılımcıya alanında uzman bilim insanları hastalıklar ve beslenme ilişkisinin temel prensiplerini aktardı.

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE VE DOKTORLARA ‘SAĞLIKLI BESLENME’ EĞİTİMİ

Katılımcılar, Türkiye’nin tek uluslararası akredite programından Avrupa Beslenme ve Gıda Bilimi Topluluğu (Society Of Nutrition and Food Science) tarafından sertifikalandırıldı. Vakıf bu projeyi tıp fakültesi öğrencilerine ve sağlık çalışanlarına beslenme bilimi ve bilimsel bilgi iletişiminin temellerini aktararak halk sağlığının geliştirilmesine katkı sunmak hedefiyle gerçekleştirdi.

HALK EN ÇOK HEKİME GÜVENİYOR

Sabri Ülker Vakfı’nın toplumda beslenme ve sağlık alanında yaşanan bilgi kirliliğine dikkat çekmek üzere hayata geçirdiği "Sağlıklı Beslenme Bilgisi için Kullanılan Kaynaklar ve Bu Kaynaklara Güven 2018" araştırması, toplumun yarıdan fazlasının sağlıklı beslenme konularıyla ilgili en çok konusunda uzman hekimlere güvendiğini ortaya koymuştu. Bu nedenle de toplumun doğru bilgiyi edinmesi halk sağlığı için kritik bir rol oynuyor.

Vakıf bu gerçeğe dikkat çekerek, sağlık profesyonellerinin hastayla bilimsel ama anlaşılır iletişim kurabilmesi açısından gelişimine de katkıda bulunmak amacıyla bu programı yürütüyor.

Programın ilk gününde gıda güvenliği, makro ve mikro besinler, sağlıklı beslenme, beslenme psikolojisi , metabolik sendrom, diyabette beslenme, diyetler gibi birçok konu ele alındı. İkinci günde ise kronik böbrek hastalıklarında beslenme, gıdalar, popüler diyetler gibi konular masaya yatırıldı.

Program, İletişim Bilimleri Enstitüsü Kurucusu Prof. Dr. Ali Atıf Bir moderatörlüğünde düzenlenen ve katılımcılara beslenme alanındaki bilimsel bilgileri hasta-danışan ilişkileri de dahil olmak üzere kamuoyuna bilimsel çerçevede aktarma konusunda deneyim kazandırmayı amaçlayan bir atölye çalışması ile tamamlandı.

KİMLERDEN EĞİTİM ALDILAR?

Medikal Klinik Beslenme ve Sağlık İletişimi Programı’nda öğrencilere eğitimleri şu isimler verdi:

Hohenheim Üniversitesi Biyolojik Kimya ile Beslenme ve Gıda Güvenliği Bölüm Başkanı Prof. Hans Konrad Biesalski

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.H. Tanju Besler.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeniz Ilgaz, Prof. Emel Özer.

Oxford Brookes Üniversitesi Araştırma Görevlisi Prof. Julian Stowell.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Temel Yılmaz.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. İrfan Erol.

Demiroğlu Bilim Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Tevfik Ecder.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Kubilay Karşıdağ.

Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC) Gıda Sağlık Bilimleri Kıdemli Müdürü Dr. Joanna Kaniewska.

Debrecen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Diana Banati.

09-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş