Arama sonuçları

Tıp kontenjanı 12 binde kalacak

Tıp kontenjanı 12 binde kalacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu, kontenjanları 12 binleri aşan tıp fakültelerinde kontenjanların önce dondurulacağını, sonra da düşürüleceğini açıkladı.  Müezzinoğlu, hekim ve hemşire açığının Türkiye'nin önümüzdeki iki üç yıl içindeki en temel sorunlarından biri olduğunu belirterek, "OECD ülkelerinin ortalamasına göre 10 bin nüfusa 37 hekim düşüyor. Yunanistan'da 10 bin nüfusa 72 hekim düşüyor. Türkiye'de ise 10 bin nüfusa 17 hekim düşüyor. OECD ülkelerinin ortalamasını aldığımızda, o ortalama 37, bizde 17. Yani yarısından daha az hekim sayımız var" diye konuştu.

Müezzinoğlu, hemşire ve sağlık çalışan sayısının ise OECD ortalamasının üçte biri düzeyinde olduğunu ancak yapılan düzenlemelerle açığın kapatıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

KONTENJANLAR 12 BİNDE KALACAK

"Hekim açığını kapatmak için son yıllarda tıp fakültelerindeki kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Bu 12 bin olarak devam ederse 2023'ten sonra da hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak.1 Ocak'ta YÖK Başkanımızla görüştük. Tıp fakültelerinin kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız ki çok öğrenci alarak yarın çok mezun vermek ve sonra da 'çok mezunu ne yapacağız' demek gibi bir fotoğrafla karşılaşmayalım" dedi.
Hemşirelere yönelik de geçen yıl bir düzenleme yapıldığını anımsatan Müezzinoğlu, sağlık meslek liselerinden mezun olanların artık hemşire değil yardımcı hemşire ya da sağlık elemanı olacaklarını hatırlattı. Müezzinoğlu, yaklaşık 500 civarında yabancı uyruklu hekimin Türkiye'de sağlık hizmeti verdiğini belirtti.

Bu blog AA abonesidir.

06-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş