Arama sonuçları

? Siz sorun Pervin Kaplan yanıtlasın

TM ve MF puanlarını matematik belirleyecek

TM ve MF puanlarını matematik belirleyecek

TM ve MF puanlarını matematik belirleyecek. Bu yılın Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonu bitti. Artık 2017 LYS sonuçlarının açıklanması ve ardından da tercih süreci var. 2017 LYS puanları 11 Temmuz'da açıklanacak. 

Son iki hafta sonu LYS maratonuna katılan öğrenciler de uzmanlar da özellikle iki sınavı çok kolay buldu. Bunlardan biri Fen Bilimleri (LYS-2) Sınavı. LYS-2 başta tıp ve mühendislik olmak üzere sayısal bölümleri tercih ederken kullanılacak Matematik Fen (MF) puanlarının hesaplanmasında etkili olacak. 

Bir başka kolay sınav ise Edebiyat Coğrafya (LYS-3) oldu. Bu sınavın sonuçları da başta hukuk, işletme, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde okumak isteyen adayların tercihlerinde kullanacağı Türkçe Matematik (TM) puanlarının oluşmasında kullanılacak.

MF VE TM PUANLARINI MATEMATİK BELİRLEYECEK

Bu iki sınav kolay olunca TM ile MF puanlarının hesaplanmasında kullanılacak bir başka sınav Matematik Sınavı (LYS-1) çok daha önemli olacak. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta yapılan LYS-1 soruları adaylar tarafından çok zor bulundu. Hatta adayların büyük kısmı salondan çıkmak için zorunlu geçirilmesi gereken 110 dakikayı doldurmayı bekledi. Ardından da salonlardan çıktı. 

İşte bu yüzden bu yıl TM ve MF puanlarının hesaplanmasında ve sıralamasında belirleyici LYS-1 olacak. Özellikle de geometri soruları çok daha önemli olacak. Bu yıl LYS-1'de değişiklik yapılarak, geometri testi kaldırılıp, 30 soru matematik testinin içine alınmıştı. Bu değişiklik de geometri sorularının ağırlığını artırdı. Bu durumda da LYS-1 TM ve MF puanlarında büyük etki yapacak. Bu sınavı iyi geçenler sıralamada yükselecek. 

19-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin