Arama sonuçları

Torba'dan Gaziantep’e ‘İslam Üniversitesi' teklifi çıktı

Torba'dan Gaziantep’e ‘İslam Üniversitesi' teklifi çıktı

Torba'dan Gaziantep'e ‘İslam Üniversitesi' teklifi çıktı. Torba yasa teklifinde yeni kurulan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin isminin de “Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” olarak değiştirilmesi teklif edildi. AKP'li milletvekillerinin Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre Gaziantep’te ‘İslam’ üniversitesi kurulacak.

Ancak ismine “İslam” eklenmesi planlanan üniversite için değişiklik gerekçesi dikkat çekti. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre teklifin gerekçesinde salt bir isim değişikliği yerine yapısal bir dönüşüm planlandığı aktarıldı.

TORBA'DAN GAZİANTEP’EE ‘İSLAM ÜNİVERSİTESİ' TEKLİFİ ÇIKTI

Bu kapsamda teklife ilişkin gerekçede şunlara yer verildi: “Gaziantep ilinin bulunduğu konum itibariyle, üniversitenin İslam dünyası ile yükseköğretim alanında bilimsel faaliyetlerin uluslararası düzeyde temayüz ettirilmesi. Belli bir misyon içinde bölge ülkeleri ile öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğinin aktarılması. Müşterek diploma programlarına ağırlık verilmesi.  Bölge ülkelerinin niteliksel insan kaynağı için cazibe haline getirilmesi önem arz etmedir.”

İKİ ÜNİVERSİTE İÇİN TEKLİF

Ayrıca Anka Teknoloji Üniversitesi, üç yıllık süre sonunda eğitim öğretime başlayamadığı gerekçesi ile kapatılması teklif edildi. “İstanbul Bilim Üniversitesi”nin posta dağıtım ve diğer işlemlerde isim karışıklıkları olduğu gerekçe gösterilerek “Demiroğlu Bilim Üniversitesi” olarak değiştirildi.

ÜNİVERSİTELERİN BORÇLARI HAZİNE'DEN ÖDENECEK

Bu arada devlete ait üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinin ilaç ve tıbbi malzeme alımlarına ilişkin borçları, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden aktarılacak kaynakla ödenebilecek.

Devlete ait üniversitelerin diş hekimliği fakültelerine bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezi birimlerinin döner sermaye işletmelerinin, 31 Ekim 2018 tarihi itibarıyla muhasebe kayıtlarında yer alan ve düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmemiş ilaç ve tıbbi malzeme alımlarına ilişkin borçları, belirli şartlarla Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden aktarılacak kaynakla ödenebilecek.

 

01-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin