Arama sonuçları

TÜBİKAK Başkanı Sabancı'nın vekil rektörü oldu

TÜBİKAK Başkanı Sabancı'nın vekil rektörü oldu

TÜBİKAK Başkanı Sabancı'nın vekil rektörü oldu. Geçtiğimiz 12 Ocak 2018 tarihinden bu yana  Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili olarak görev yapan ve aynı zamanda YÖK üyesi olan Prof. Dr. Hasan Mandal Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı'na atandı. 

22 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müşavirliğine atandı, bu suretle boşalan TÜBİTAK Başkanlığına ise Prof. Dr. Hasan Mandal getirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajında Mandal'ı tebrik etti. Saraç şöyle dedi: "TÜBİTAK Başkanlığı görevine atanan YÖK Üyemiz Prof. Dr. Hasan Mandal'ı tebrik eder, yeni görevinde muvaffakiyetler dilerim." 

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da üniversitenin Kurucu Rektörü merhum Tosun Terzioğlu'nun da TÜBİTAK Başkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatarak, şöyle dedi: "Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Mandal da 2011 yılından itibaren üniversitemizde araştırmadan sorumlu rektör yardımcısı olarak görev yaptı. YÖK görevi ardından ise tekrar üniversitesine dönerek rektörlüğü devralmıştı. Sabancı Üniversitesi Rektörünün TÜBİTAK Başkanlığına atanması, ülkemiz adına çok sevindirici bir karardır, Büyük onur duyuyorum.   Kendisine, üniversitemiz adına yeni görevinde üstün başarılar diliyorum.”

PROF. DR. HASAN MANDAL KİMDİR?

1965 yılında Eskişehir'de doğan Hasan Mandal, ilk ve ortaöğrenimini bu kentte tamamladı. 1987'de ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü'nden lisans derecesini, 1992'de İngiltere'nin Newcastle Üniversitesinden doktora unvanını aldı. 1992-1994 yıllarında Newcastle Üniversitesinde, 1997-1998 yıllarında da Almanya'nın Karlsruhe Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalarda bulundu.

Prof. Dr. Mandal, 1994'te Anadolu Üniversitesi Seramik Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 1996'da doçent, 2001'de profesör unvanını alan Mandal'ın 70'i SCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış 140'ın üzerinde eseri ve ayrıca uluslararası kapsamda 6 patenti var. TÜBİTAK Bilim Ödülü de olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde farklı ödüllere layık görülen Mandal, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Dünya Seramik Akademisi (WAC) ve Avrupa Akademisi (Academia Europaea) üyesi.

Mandal, 2006-2010 yıllarında Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, 2010-2011'de Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 2011-2015'te de Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü ve Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. 25 Mart 2015'te YÖK Üyeliğine, 1 Nisan 2015'de ise YÖK Yürütme Kurulu Üyeliğine atanan Mandal, 21 Temmuz 2016'da YÖK Başkan Vekilliğine seçildi ve bu görevlerini 12 Ocak 2018'e kadar sürdürdü. Mandal, Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili olmasının yanı sıra YÖK üyesi olarak da görev yapıyordu.

 

23-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş