Arama sonuçları

TÜBİTAK hedefi açıkladı: 2023'e kadar ilk 100'de 3 üniversite

TÜBİTAK hedefi açıkladı: 2023'e kadar ilk 100'de 3 üniversite

TÜBİTAK hedefi açıkladı: 2023'e kadar ilk 100'de 3 üniversite. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal üniversiteler için hedefi koydu. Mandal, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda dünya üniversiteler sıralamasında ilk 100'ün içine 3 Türk üniversitesini konumlandırmak istediklerini söyledi. Mandal, bunun için de formülü şöyle açıkladı: "Bunlar yavaş yavaş olacak şeyler değil. Artık radikal değişimler yapmamız lazım."

TÜBİTAK HEDEFİ AÇIKLADI: 2023'E KADAR İLK 100'DE 3 ÜNİVERSİTE

Mandal, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin (MCBU) düzenlediği "MCBÜ 2'nci Uluslararası Üniversite Sanayi İşbirliği AR-GE ve İnovasyon Kongresi"nde konuştu.

Türkiye'nin yakaladığı çıkış ile yüzde 20 civarında olan orta yükseklikteki teknolojilerin yüzde 34'e çıktığını ve bunun çok önemli olduğuna dikkati çeken Mandal, şunları kaydetti:

RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER YAPMAK GEREK

"Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda dünya üniversite sıralamalarında ilk 100'ün içine 3 üniversitemizi konumlandırmak istiyoruz. Bunlar yavaş yavaş olacak şeyler değil. Artık radikal değişimler yapmamız lazım. Artık yavaş iyileşmeler değil. Ciddi ve kalıcı çözümler ile hedeflerimize ulaşmalıyız. TÜBİTAK'a göre Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için anahtar 5 kelime belirledik. Bunlar araştırma, teknoloji, geliştirme, yenilik ve hep unuttuğumuz insan kaynağı"

HEDEF ODAKLI ÇAĞRILAR YAPILIYOR

Yeni projeler için 3 ay öncesinden çağrı yaptıklarını anlatan Mandal, şunları söyledi:

"Bu konuda çok eleştiri alıyoruz. Ama hak veriyoruz çünkü hem hedef odaklı diyoruz ama çağrıyı 3 ay öncesinde açıyoruz. Çok kuvvetli bir proje ile bize gelmek için 3 ay çok yeterli bir süre değil. Biz 2019 yılından itibaren gelecek 2 yıl içindeki hedef odaklı çağrıları hangi çeyrek diliminde açacağımızı görecek ve bileceksiniz. Tarih belirsizliğini ortadan kaldırdığımız takdirde daha hedef odaklı projelerin bize ulaşacağına inanıyoruz. 2017 yılında 10 milyonu aşkın kişiyle projeler üzerinde çalıştık. Gençlerimize bölgesel ve ulusal yarışmalar ile ulaşmaya çalışıyoruz. Projelerini değerlendirip onlara yol haritası çiziyoruz" dedi.

DÜNYA ORTALAMASININ ALTINDA

Mandal, bilginin çıkış noktası olan yayın ve patentlerde artış olduğunu ancak yayınların niceliğine değil de niteliğine bakıldığı zaman Türkiye'nin dünya ortalamasının altında kaldığını ifade etti. 

Mandal, şöyle dedi: "TÜBİTAK 2019 yılı itibariyle alt basamakta kalan yayınları desteklememe kararı aldı. Çünkü aynı yerde sürekli gidip geliyoruz. Ama biz yeniliklere ve üretime katkı sağlayacak fikirlere her zaman açık olacağız."

15-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş