Arama sonuçları

TÜBİTAK'tan üniversite öğrencilerine proje çağrısı

TÜBİTAK'tan üniversite öğrencilerine proje çağrısı

TÜBİTAK'tan üniversite öğrencilerine proje çağrısı. Türkiye Bilimsel ve TeknolojikAraştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, üniversite öğrencilerine çağrı yaptı. Ergin, Girişimcilik ve Yenilikçilik, Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri ve Yazılım Projeleri yarışmalarına 12 Haziran'a kadar "e-bideb.tubitak.gov.tr" adresinden başvurabileceğini belirtti.

Ergin’in açıklamaları şöyle: 

ÖNCELİKLİ ARAŞTIRMA ALANLARI: Yarışmalarla öğrencileri, ülkenin ihtiyaç duyduğu öncelikli araştırma alanlarına yönlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Ergin, böylece öğrencilere kariyerlerinin başında bilime, ekonomiye ve sanayiye katkı sağlayan projelere imza atma imkanı sunduklarını kaydetti.

150 PROJE FİNAL SERGİSİNE ÇIKACAK: Ergin, öğrencilerin yarışmalara en fazla 3 kişiden oluşan ekiplerle "e-bideb.tubitak.gov.tr" adresinden 12 Haziran'a kadar başvurabileceklerine işaret etti. Ergin şöyle dedi: "Değerlendirme sonucu 150 proje ekim ayında açılması planlanan final sergisinde seçkin katılımcılar tarafından ziyaret edilecek. İlgili alanlardaki akademisyenlerden oluşan jüri tarafından derece alan projeler belirlenecek. Her alt kategoride 1. projeye 10 bin lira, 2. projeye 7 bin 500 lira ve 3. projeye 5 bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca danışmanlara da ilgili ücretlerin yarısı kadar para ödülü sunulacak." 

GELECEĞE YÖNELİK PROJE ÜRETMEK: Ergin, Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması ile girişimcilik ve yenilikçilik fikrinin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri arasındaki önemini artırmayı, teoride öğrenilenleri pratiğe dökebilme yeteneklerini geliştirmeyi, hayatın her alanında yenilikçi ve girişimci fikirleri desteklemeyi ve genç beyinlerin araştırmacı kültüre sahip olmalarını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması ile mühendislik ve teknoloji, doğa, sosyal, beşeri, tıbbi ve tarımsal bilimler bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin bitirme tezlerinde uygulama potansiyeli yüksek ürün geliştirmesini amaçladıklarını aktaran Ergin, süreç iyileştirme alanlarında geleceğe yönelik projeler üretilmesinin de hedeflerden biri olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI REKABET GÜCÜ: Ergin, Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması ile lisans öğrencilerinin somut projeler geliştirmelerinin amaçlandığını ifade ederek, böylece Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artırmak, bilişim teknolojilerikonusunda girişimci ve yenilikçi projeleri destekleyerek ülkenin bu alandaki sorunlarına çözüm üretmek, yerel sektörün gelişimine katkı sağlamak, gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmelerini teşvik etmek istediklerini kaydetti.

Bu blog AA abonesidir

 

28-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş