Arama sonuçları

'Tunceli'de 85 öğretmen göreve dönsün'

'Tunceli'de 85 öğretmen göreve dönsün'

Açığa alınan öğretmenlerin görevlerine iade edilmesi için sivil toplum kuruluşları çağrı yapıyor. 20 binden fazla öğretmen açığa alındı ve bunların yalnızca şimdiye kadar 419'u Tunceli'de olmak üzere 455 öğretmen göreve iade edildi. Ancak öğretmenlerin görevden alınmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.  

Tunceli'de bir araya gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla açığa alınan 85 öğretmen ve kamu çalışanın bir an önce göreve iade edilmesini talep etti. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri adına basın açıklamasını Tunceli Baro Başkanı Özgür Ulaş Kaplan okudu. Kaplan, bölgede ve Tunceli'de 30 yıldır süren çatışmalı ortamın ekonomik, sosyal alanda ciddi tahribatlar yarattığını, 1990 sonrasında başlayan göçlerle tarım, hayvancılık ve sanayinin tamamen durma noktasına geldiğini söyledi.

TEOG BİRİNCİLERİNİ ÇIKARDI

Kaplan, Tunceli halkının kendi çocuklarının geleceği için tek çarenin çocuklarını okutmak olduğunu ve bunu önlerine hedef koyduklarını, bunun içinde her türlü fedakarlığı yaptığını ifade etti. Kaplan, Tunceli'nin tüm olumsuzluklara rağmen 1980'den bu güne kadar zaman zaman üniversiteler arası ülke birincilikleri aldığını ve son yıllarda da TEOG sınavlarında birincilikler çıkardığını anımsattı.

Tunceli'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı açıklama sonrasında 418 öğretmen ve 86 kamu çalışanının açığa alınmasının ardından 419'unun görev iade edilmesi kararını olumlu bulduklarını söyleyen Kaplan, şunları söyledi:

"Dersim sivil toplum örgütleri, çocuklarımızın geleceğine müdahale bu karardan vazgeçilmesi için başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milli Eğitim Bakanı ve ilimizin yöneticilerinden talep ediyoruz. 85 öğretmen ve memurlarında en kısa zamanda eğitim ve öğretim devam ettirmeleri için görevlerine iade edilmelerini istiyoruz. Suçlu varsa bunlarında adalet önünde yargılanmaları hukuk devleti olmanın gereğidir."

Bu blog AA abonesidir

 

 

20-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin