Arama sonuçları

Türk- Alman Üniversitesi'ne rektör aranıyor

Türk- Alman Üniversitesi'ne rektör aranıyor

Türk- Alman Üniversitesi'ne (TAÜ) rektör aranıyor. YÖK, Türk-Alman Üniversitesi'ne rektör ataması için ilana çıktı. En az üç yıl profesör olarak çalışma şartı bulunan Türk-Alman Üniversitesi rektörlüğü için aday başvuruları için süre bugün başlıyor ve 12 Ocak'ta son bulacak. 

29 Ekim 2016  tarihli Resmi Gazete’de OHAL kapsamında yayımlanan 676 sayılı KHK ile devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılmıştı. Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanmaya başladı. Bu KHK ile yapılan düzenleme de ilk kez Boğaziçi Üniversitesi'nde uygulanmıştı. Seçimlere bile girmeyen Prof. Dr. Mehmed Özkan rektör olarak atanmıştı. 

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ'NE REKTÖR ARANIYOR

Aynı KHK vakıf üniversitelerindeki rektör atamalarını da değiştirdi. Bu üniversitelerde de atama mütevelli heyet tarafından yapılırken, bu maddeyi  KHK “Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır” diye düzenledi. 

İşte bu KHK ile artık devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri yerine "rektör" atanıyor. Bunun için de YÖK, üniversiteler için "rektör ilanına" çıkıyor. 

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Bu kez de ilan Türk-Alman Üniversitesi için verildi. İstanbul'da bulunan Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ)  Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak kurulan bir devlet üniversitesi. Üniversitesi. TAÜ, 2013/2014 eğitim yılında ilk öğrencilerini aldı. 

 

YÖK tarafından yapılan duyuruya göre Türk-Alman Üniversitesi rektörlüğü için aranan şartlar şöyle: 

1. 18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre "Türk-Alman Üniversitesi" ne rektör ataması yapılacaktır.
2. Başvurular 03.01.2018 tarihinden 12.01.2018 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na yapılacaktır.
3. Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacaklarda;

a) "Profesör" olarak en az üç yıl görev yapmış olmak,

b) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir hali bulunmamak,

c) Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olmak

 

DEVLET YA DA VAKIF GÖREVDE OLMASI ŞART DEĞİL

Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyeleri eğer en az 3 yıl profesör olma şartını taşıyor, 67 yaşını aşmamış ve devlet memuru olmasına engelleri yoksa devlet ya da vakıf üniversitelerinde çalışıyor olması da gerekmiyor. 

Türk-Alman Üniversitesi rektörlüğü için başvurular YÖK internet sitesinden, bizzat ya da posta ile yapılabilir. 

 

03-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin