Arama sonuçları

Türk Eğitim Vakfı'ndan 76 kişiye yurtdışı bursu

Türk Eğitim Vakfı'ndan 76 kişiye yurtdışı bursu

Türk Eğitim Vakfı, 2016-2017 eğitim yılı içerisinde yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 76 bursiyerini tanıttı. Şişli'de bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türkiye Eğitim Vakfı'nın 50 yıllık bir kuruluş olduğunu söyledi.

Vakfın 250 bin kişiye burs verdiğini ifade eden Yırcalı, ''Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 30 civarında eğitim müesseseleri kurduk. 10'dan fazla ülkeyle yurt içinde ve dışında eğitim faaliyetlerini beraber yürütmeye çalışıyoruz. Biz vakıf olarak herhangi bir kesimin kuruluşu değiliz. Biz Türkiye geleceğinin taraftarıyız'' diye konuştu.

Bursu kazanan bursiyerleri tebrik eden Yırcalı, şöyle devam etti: ''Bugün seçilen 76 arkadaşımızla beraberiz. Bu arkadaşlarımız Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunan 21 üniversiteden geliyor. Aynı zamanda bu arkadaşlarımız 34 ili temsilen geliyorlar. Biz Türkiye'nin geneline hizmet vermek istiyoruz. Bu yıl 33 kız arkadaşımız, 43 de erkek arkadaşımız burs kazanmış. Geçen sene kız arkadaşlarımız daha azdı. Biz bu konular için 1 milyon dolar fon ayırmış bulunmaktayız. Yurt içinde ve dışında diğer kuruluşların katkısı da eklenince toplamda 3 milyon dolar seviyesine çıkıyor.''

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise vakıf olarak faaliyetlere devam ettiklerini belirterek, ''Bu yıl yurt dışı burslarımıza 358 kişi başvurdu. Bu sayıdan 273 aday mülakata alındı. Jüri elemesinin ardından da 76 kişi bursumuzu kazandı.'' ifadelerini kullandı.

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach de törende bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu vurgulayarak, ''Bizim için ortaklığımız çok önemli. 2004 yılında başlayan bu ortak çalışmada 100'den fazla öğrencinin Fransa'da master yapmasına olanak sağlandı.'' dedi.

Programa Almanya İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu blog AA abonesidir.

 

13-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş