Arama sonuçları

Türk siyasetini oyun ile öğrendiler

Türk siyasetini oyun ile öğrendiler

Türk siyasetini oyun ile öğrendiler. Altınbaş Üniversitesi iktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Eylem Akdeniz Göker ve  Yrd. Doç. Dr. DiğdemSoyaltın, Kişiselleştirilmiş Eğitim Yöntemi - KEY (Flipped Learning) çerçevesinde öğrencilere oyun ile eğitim verdiler. Öğrenciler Türk siyasetini oyun ile öğrendiler. 

 Oyunla eğitimin alternatif bir öğretme tekniği olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Eylem Akdeniz Göker şöyle konuştu: 

TÜRK SİYASETİNİ OYUN İLE ÖĞRENDİLER

“Yurtdışında farklı üniversitelerde oyunla eğitim yöntemi denendi.  Türkiye’de ise lisans eğitimi içerisinde derste bire bir kullanmayı denedik. Kişiselleştirilmiş eğitim yöntemi uygulaması kapsamında dersten önce öğrencilere bazı bilgilendirme videoları ya da ses kayıtları gönderiyoruz ve derse geldiklerinde bir ön bilgi edinmiş olduklarını varsayıyoruz. Bütün bu adımlar gerçekleştiğinde derste doğrudan tartışma ve öğrenme teknikleri ile ilerleyebiliyoruz. 

ÖĞRENMEYİ SAĞLAYAN KUTU VAR

Öğrencilere eğlenirken öğretmeyi sağlayan bir kutu oyunumuz var. Tunca Zeki Berkkut tarafından hazırlanan oyun, Türkiye’nin yakın tarihine yönelik bilgiler içeriyor. Dolayısıyla yakın tarihi ezberleyerek değil; akıl yürüterek, eğlenerek öğrenmeye bir zemin hazırlıyor. Örneğin 'Demokrat Parti döneminde ve Cumhuriyet Döneminde nasıl yurttaşlık politikaları belirlendi?' konusunu öğrenciler teorik olarak öğrenmiş olarak derse geliyorlar. Oyunla bunu hayata geçirmiş oluyoruz. Türk siyasetinin kimi aktörleri ve kurumları oyunun parçaları. Oyunda siyasette meydana gelmiş gerçek olaylar yer alıyor. Öğrenciler tüm bu hamlelerle ezberleyerek değil, siyasete dokunarak öğreniyor. “ 

EĞİTİMİN PARÇASI OLUYORLAR

Bilgisayar oyunları öğrencileri sosyalleşmekten uzaklaştırdığı için bu tarz eğitimlerde kutu oyunlarını tercih ettiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Diğdem Soyaltın sözlerini şöyle sürdürdü: “Kutu oyunu aslında şöyle bir imkan sunuyor bize; kutu oyunu ailece, arkadaşlarla oynanabilecek bir oyun. Şansa dayalı değil, akılla temellendirilmiş bir oyun. Biz bu nedenle kutu oyununu tercih ettik. Bu oyun sayesinde tartışma, uygulama kısmını hayata geçirmiş olduk. Bu oyunla öğrenciler edilgen bir dinleyici değil, eğitimin bir parçası haline geliyorlar. Bu ders öğrencilerin yoğun katılımıyla gayet başarılı sonuç verdi, kutu oyunlarıyla eğitimi farklı derslerde de uygulayabiliriz.” 

OYUN İLE EĞİTİM NEDİR?

Oyunla eğitimin yeni bir kavram olduğunu söyleyen Tunca Zeki Berkkut şunları söyledi:

“Aslında oyun bir şeyin simülasyonu demektir. Bir şeyin ön denemesi olarak düşünebilirsiniz. Araba kullanmadan önce bilgisayarda bunu denemeyi örnek olarak verebiliriz. Ancak oyunun eğitimin bir parçası haline gelmesi olayı yeni denilebilir. Üzerinde çalışıldığı sürece her ders için eğitici oyunlar tasarlanabilir ve eğitime entegre edilebilir. Şu an bir mühendislik eğitimi için oyun tasarımı projemiz var. Gelecekte bunun geliştirilmesi ve artırılması mümkün.” 

 

01-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin