Arama sonuçları

Türk üniversitelerinde 56 ülkeden 110 bin öğrenci

Türk üniversitelerinde 56 ülkeden 110 bin öğrenci

Türk üniversitelerinde 56 ülkeden 110 bin öğrenci var. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç 4 kıtadaki 56 farklı ülkeden 110 bin uluslararası öğrencinin Türkiye’de okuduğunu söyleyerek, sayıyı daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Yabancı öğrenciler için YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın davetiyle YÖK’te iftar yemeğine katıldı. Yemeğe katılanlar arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Ankara'daki üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam eden dört kıta ve 56 farklı ülkeden yaklaşık 150 yabancı öğrenciler ile ülkelerinin büyükelçi veya eğitim ataşeleri vardı.

DÜNYADA 5 MİLYONA YAKIN ÖĞRENCİ VAR

YÖK Başkanı Saraç, iftar programında yaptığı konuşmada, 2017 itibarıyla dünyada 5 milyona yakın öğrencinin, kendi ülkeleri dışında eğitim gördüğüne işaret etti. Bu rakamın 2020 yılı itibarıyla 7 milyona ulaşmasının beklendiğine dikkati çeken Saraç şöyle dedi: "Uluslararası bu öğrencilerin 110 bine yakını ülkemizde, 4 kıtadaki 56 farklı ülkeden öğrencimiz var. 110 bin sayısını daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak istiyoruz." 

Türk üniversitelerinin uluslararası çekim merkezi olmasında referans noktasının, uluslararası öğrenciler olduğunu bildiklerini aktaran Saraç, öğrencilerin Türkiye'nin yükseköğretimini dış dünyaya en iyi şekilde yansıtacaklarını söyledi. 

500 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ OKUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Tekin ise yaklaşık 500 binin üzerinde Suriyeliöğrencinin bakanlığa bağlı okullarda eğitim gördüklerini söyledi. 

 

14-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş