Arama sonuçları

Türkçe Matematik becerilerinin sınanması çok önemli

Türkçe Matematik becerilerinin sınanması çok önemli

Türkçe Matematik becerilerinin sınanması çok önemli. Bahçeşehir–Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel yeni üniversite sınav sisteminde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumunda Türkçe Matematik becerilerinin sınanacak olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Yücel, “PISA verileri de bu iki alanda ne kadar kötü durumda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni üniversiteye geçiş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili eğitimcilerin değerlendirmeleri sürüyor.

Bu değerlendirmelerden birini de Bahçeşehir–Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel yaptı. Yücel’in yeni sınav sistemi ile ilgili görüşleri şöyle:

TÜRKÇE MATEMATİK BECERİLERİNİN SINANMASI ÇOK ÖNEMLİ

Üniversiteye geçişte getirilen iki oturumlu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumunda 40 Türkçe ve 40 temel matematik sorularından oluşan 80 soru olacak. Bu oturumda adayların Türkçe ve Matematik yeterlilikleri sınananacak. Yani ana dillerindeki yeterlilikleri ile temel matematik becerileri. Bu iki konu çok önemli ve tüm eğitimin de temelini oluşturuyor. Bu yüzden de bu iki temel alanın sorgulanıyor olmasını harika buluyorum. Bu iki temel olmadan diğer becerilerinin kazandırılması çok zor.

PISA VERİLERİ DE DURUMU GÖSTERİYOR

Türkiye’nin PISA verilerinde de anadilde okuma, anlama, kavrama ve yorum yapma açısından ne kadar kötü durumda olduğumuz ortada. Aynı durum PISA matematik okur yazarlığı için de geçerli. Bu yüzden hem anadil hem de temel matematik becerilerinin öğrencilere kazandırılması gerekiyor.

BASİTLEŞTİRİLMİŞ BİR SINAV

Basitleştirilmiş bu sınav modeli adaylar açısından da çok önemli oldu. Soru sayınının azaltılmış olmasının yeterlilikleri ölçme açısından sorun olacağı eleştirileri var. Ancak bu sorular da yeterlilikleri ölçmek için çok iyi bulunabilir. Uzmanlar nasıl şans faktörü olmadan bu soruların seçilebileceğini araştırır.

 

14-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş