Arama sonuçları

Türkiye, Cibuti'de okul açacak

Türkiye, Cibuti'de okul açacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Maarif Vakfı ile bir ay içinde imzalanır hale getirilecek mutabakat zaptıyla Cibuti'de bir okulun temelinin atılacağını ve gelecek yıl eylül ayından itibaren tahsis edilecek bir yerde eğitime başlanacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığında, Bakan Yılmaz ve Cibutili mevkidaşı Mustafa Muhammed Mahmud'un katılımıyla iki ülke arasında mesleki ve teknik eğitim alanında iş birliği anlaşması imzalandı. İmza töreninde konuşan Yılmaz, en zor dönemlerinde iki ülkenin de birbirinin yanında yer aldığını ifade etti. İşte Yılmaz’ın açıklamaları:

30 BİN METREKARELİK ALAN THSİS EDİLDİ: İki ülke arasında geliştirilecek konular arasında eğitim de bulunuyor. Sayın Bakan, Türkiye Maarif Vakfının da Cibuti'de okulların açılmasının iyi olacağını, 30 bin metrekarelik bir yerin halihazırda tahsis edildiğini, dolayısıyla gelecek eylül ayından itibaren okul açarak eğitim faaliyetine geçilirse bu anlamda somut adım atılmış olacağını ifade etti.

GELECEK YIL EĞİTİME BAŞLANACAK: Maarif Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ile bir mutabakat zaptı hazırlanacak ve bir ay içinde imzalanır hale getirilecek. Mutabakat zaptının imzalanmasının ardından Cibuti'de okulun temeli atılacak. Gelecek yıl eylül ayından itibaren de tahsis edilecek bir yerde eğitime başlanak.

MESLEKİ EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI: İki ülke arasında mesleki ve teknik eğitim alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmanın eğiticilerin eğitimi, öğrencilerin staj ve eğitimleri ile öğrenci ve materyal değişimini içeriyor.

CİBUTİLİ ÖĞRENCİLERE VERİLEN BURS ARTIRILACAK: Türkiye'nin Cibutili öğrencilere verdiği bursu artıracağız. TİKA da somut projeleri destekleyecek.

‘ANLAŞMA İLE SOMUT ADIMLAR ATILACAK’

Cibuti Eğitim Bakanı Mustafa Muhammed Mahmud ise iki ülkenin eskiye dayanan sıkı bağları olduğunu belirtti. Cibuti Cumhurbaşkanı'nın selamlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk halkına iletmek istediğini dile getiren Mahmud, iki ülke arasında eğitim alanında imzalanan anlaşmanın ardından bu alanda somut adımların atılacağını kaydetti.

Bu adımlardan ilkinin, bir Türk okulunun Cibuti'de inşa edilmesi ve açılması olduğunu bildiren Bakan Mahmud, özellikle mesleki eğitimin ve üniversite öğrencilerinin eğitim almasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'de öğrenim gören burslu öğrencilerin sayısının da artacağını dile getiren Mahmud, ayrıca öğretmenlerin Cibuti'de eğitilmesinin de gündemde olduğunu ifade etti. Mahmud, iki ülke arasında eğitim alanında iş birliğine ilişkin teknik bir komisyonun kurulacağını ve bu şekilde çalışmaların hızlanacağını belirtti.

22-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş